Jak se vyhnout koronavirus? Takto se ochráníte před nemocí podle hygieniků

0
(0)

Dalibor , 29. 01. 2020

Hygienici zatím v České Republice nezaznamenali u lidí onemocnění způsobené koronavirus. Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) o tom informuje na webové stránce.

Opatření, které je třeba dodržovat

Riziko šíření onemocnění v Evropě je mírně, přibližuje hlavní hygienik SR Ján Mikas. Turistům, kteří cestují do postižené oblasti, doporučuje očkovat se proti chřipce alespoň dva týdny před cestou. Mikas dále doporučuje vyhýbat se místním trhem, kde se prodávají ryby a živá zvířata a vyhýbat se kontaktu s nimi. Lidé by měli dodržovat přísnou osobní hygienu a hygienu potravin. 

" Cestující by měli kontrolovat svůj zdravotní stav 14 dní od příjezdu z postižené oblasti, horečku, kašel, bolest v krku, dušnost," říká Mikas.

Poznamenal také, že v případě klinických příznaků po návratu z postižené země je třeba vyhledat lékaře. Měl by ho informovat io cestovatelské anamnéze. 

Nových případů je stále více

Čína uzavře 11-milionové město Wu-chan - epicentrum výskytu nového koronavirus, na který dosud zemřelo již 17 lidí a téměř 600 se nakazilo. Počet nových případů v Číně prudce roste. Za zdroj nákazy se pokládá tržiště s plody moře v středočínské městě Wu-chan. Peking ve čtvrtek v důsledku šíření nového smrtícího koronavirus zrušil připravované veřejné oslavy nového lunárního roku.

Virus, který vyvolává příznaky podobné zápalu plic, hlásili už i v Japonsku, na Filipínách, v Jižní Koreji, na Taiwanu, v Thajsku a Spojených státech.