Letos je klíšťat mnohem více než minulý rok. Podívejte se na způsoby, jak se vyhnout zbytečným onemocněním.

0
(0)

Dalibor , 05. 05. 2021

S příchodem jara se všude začínají objevovat klíšťata a všichni přemýšlíme, jak se jim letos budeme bránit. Klíšťata jsou aktivní již nyní, ale nejaktivnější budou až na přelomu jara a léta. Zvýšený výskyt klíšťat očekáváme jako obvykle v lesích a vysokých trávách. Klíšťata pro nás znamenají mnoho poměrně vysokých rizik, a proto bychom měli neustále hledat způsoby, jakými se před klíšťaty ubránit. Pokud chcete mít od klíšťat opravdu klid, dočtěte tento článek do konce a držte se jeho rad.

Důležitost prevence

Všichni dobře víme, že klíště je tak maličké, že může být velmi obtížné jej najít. Přitom ale pokud se zakousne a začne se živit naší krví, dokáže spoustu klíšťat hazardovat s lidským životem. Mnoho klíšťat způsobuje vážná onemocnění, které začínají boreliózou, pokračují klíšťovou encefalitidou a končí zánětem mozkových blan. Bohužel jsme pořád v době, kdy si klíšťata každým rokem vyžádají poměrně vysoké množství lidských životů. Klíšťata jsou sice velmi malá a vypadají neškodně, ale jsou velmi zákeřná a my bychom neustále měli hledat cestu, jak se jich zbavit.

Esenciální oleje

Pokud patříte mezi milovníky přírodních produktů a rádi si přičichnete k přírodním vůním, jistě pro vás bude příjemné bránit se klíšťatům přírodními esenciálními oleji. Klíšťata jsou stvoření s citlivým čuchem, a právě díky tomuto zjištění víme, že s nimi můžeme velmi dobře bojovat pomocí silných přírodních vůní. Pokud tedy máte doma hřebíček, udělejte z něho silný odvar. Pak už jen stačí tento odvar umístit do mechanického rozprašovače a pokaždé před výletem do přírody si tento odvar nastříkejte na oblečení. Díky hřebíčkovému odvaru budete odpuzovat klíšťata již z dálky.

Velmi dobré je podpořit hřebíčkový olej ještě některým z esenciálních olejů. Pokud je vám tedy příjemná vůně eukalyptu, rozhodně ji neváhejte použít. Eukalyptový olej můžete natírat na kůži samotný, anebo v kombinaci olejem ze schizandry. Oba tyto oleje jsou velmi vhodné k odpuzování jakéhokoli hmyzu. Tento olej je poměrně specifický a nemusí ho mít každý doma, ale nevadí. Jestli ho nemáte, velmi dobře vám poslouží i máta s levandulí v kombinaci s eukalyptem.

Jak se obléknout do přírody

Pokud razíte do přírody a víte, že byste se měli chránit před klíšťaty, nestačí jen používat různé repelentní přípravky, ale je velmi důležité chránit se i správnou volbou oblečení. Měli byste se oblékat tak, abyste klíšťatům co nejvíce znesnadnili cestu na vaši kůži, ale zároveň také tak, abyste se v teplých dnech moc neupekli. Klíšťata se nejraději zakusují na místech, kde je nejjemnější kůže, a právě díky této informaci víme, jaká místa na těle bychom si měli nejvíce hlídat. To znamená, že byste si měli chránit zejména místa za koleny, v tříslech, podpaží, na krku, za ušima a také na hlavě. Ve vašich silách je všechny tyto místa ochránit vhodným oblečením.

Do přírody choďte zejména v zavřených botách, a to i když je venku horko. Berte si pokud možno vysoké ponožky, které jsou dostatečně široké. Měly by být natolik široké, abyste do nich dokázali zastrčit kalhoty. Díky tomu klíšťatům dokonale znemožníte vstup na nohy. Hlavu si kryjte jakoukoli pokrývkou. Využít můžete letní čepice, kšiltovky i tradiční slaměné klobouky. Pokud už se chystáte odpočinout si v přírodě, rozhodně nesedejte na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí. Raději si vybírejte suchá místa, ideálně s borovicemi nad hlavou a krátkou trávou, ve které se klíšťatům tolik nelíbí.