Neignorujte tyto příznaky nedostatek vitamínu B12 v těle. Takto se to u vás může projevit.

0
(0)

Dalibor , 29. 03. 2021

Vitamín B12 je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle. Je nezbytný pro správné fungování metabolismu a funkci buněk. Hraje roli při produkci cholinu, který je nepostradatelný pro správnou funkci jater. Pokud budeme mít vitamínu B12 v těle nedostatek, mohou se objevit následující příznaky. Pozorujte, zda se u vás neprojevil některý z nich.

Nízká okysličenost krve

Vitamín B12 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek. Jako takový je tedy zodpovědný za hladinu kyslíku v krvi. Pokud naše krev není dostatečně okysličená, neustále bojujeme s únavou a malátností. Únava je tedy hlavním symptomem nedostatku vitamínu B12. Mohou se objevit i předčasné bolesti kloubů a ztráta reflexů.

Nedostatek vitamínu může způsobit také necitlivost rukou a nohou. Tento symptom je mimo jiné provázen neustupujícím mravenčením v končetinách. Pokud se u vás takový příznak objeví, neměli byste otálet s návštěvou odborníka. Rychlé dýchání a zrychlený srdeční tep jsou rovněž důvodem k neodkladné návštěvě lékaře, zvláště proto, že mohou být příznakem nějaké vážnější choroby. Na vině ale může být i nedostatek vitamínu B12.

Slabost, závratě a přibírání na váze

Pozor si dejte také na svalovou slabost a závratě. Při nedostatku vitamínu se zpomaluje metabolismus, což může vést až k nadváze. Pokud ale znenadání začnete přibírat, může to být způsobeno i jinými faktory. Nedostatek vitamínu B12 rovněž způsobuje poškození optického nervu, a proto se může dostavit rozmazané vidění, citlivost na světlo nebo dokonce dvojité vidění.

Nedostatek vitamínu se projevuje i na pokožce. Ta bývá bledá a bez života. Je to způsobeno tím, že nedostatek vitamínu B12 uvolňuje bilirubin v těle. Jeho množství můžete doplnit potravinovými doplňky, jinak se vyskytuje pouze v živočišné stravě. Obsahují ho ryby jako losos, sleď, makrela nebo pstruh, vepřové, hovězí a telecí ledviny, zrající sýry, vejce, mléko a mléčné výrobky.