Jak se poznát koronovirus? Co dělat, když máte příznaky?

0
(0)

Dalibor , 19. 03. 2020

Počátek epidemie COVID-19 je datován k 31. prosinci 2019, kdy byly první případě hlášení v čínském Městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Virus se šířil velmi rychle a žáhy se dostal i mimo Čínu.

Poprvé se onemocnění objevilo jako neznámý vírů zánět plic.

Koronavirus je zjednodušené označení pro virus, který dostal název SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV. Ten způsob onemocnění, které lékaři nazývají COVID-19.

Koronavirus se mu říká proto, že má tvar, který vypadá jako sluneční koróna - takova Viru je celá skupina a patří do ní právě třeba SARS nebe HIV. Na člověka se přenesli se vší pravděpodobností z divokého zvířete, i když zdroj nákazy nebyl v lokalitě Prvního výskytu onemocnění, tedy v Číně, konkrétně ve Wu-chan, identifikován.

Během dvou následujících měsíců onemocnělo na celém světě přes 87 tisíc osob a tři tisíce zemřely. Narušuje ale bohužel Stejně strmý stoupa dál a po dalším týdnu už počet nakažených vyšplhal přes 100 tisíc. Aktuálně se toto číslo blíží 160 tisícům a mrtvých je přes 5800.

Jak se pozná COVID-19?


COVID-19 je vysoce nakažlivé onemocnění, které se pozná hlavně podle Horecký, dýchacích potíž - kašle a dušnosti, bolestí svalů a únavy. Většina nemocných má naštěstí lehčí průběh nemoci, ale hlavně senioři a chronicky nemocní jsou ohroženi i na životě.

Inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 14 dny. K přenosu nemoci DOCHÁZÍ kontaktem s infikovanou osobou vztahem kapének sirény při mluvení, kýchání či kašlání, ale Můžete se nakazit i přenosem z předmětů, kterým se nakaženého dotýkal.

Co je dobré vědě o COVID-19


Způsob přenosu: kapénkami při kýchání a kašlání i fyzickým kontaktem, zatím není prokázanou, zda se tento virus přenáší vzduchem, doporučuje se proto dodržovat dostatečný odstup.

 

Klinické příznaky: podobné jako u chřipky, vysoká teplota (až 20% pacientů má ale teplotu nižší než 38 ° C), únava, dušnost, kašel.

 

Inkubační doba: uvádí se až 14 dní, přičemž člověk je nejvíc nakažlivé v prvních fázích onemocnění.

Nejvíc zranitelné skupiny: starší lidé a lidé s oslabenou imunitou.

Úmrtnost (podíl zemřelých ze všech nakažených): různé zdroje uvádí mezi 2% a 3%, ale výrazně záleží na věku - u lidí ve věku 70 až 79 let se uvádí 4% a nad 80 let poté doposud přes 8%. Naopak u lidí pod 50 let je úmrtnost výrazně pod 1%. Například v Jižní Koreji je aktualní úmrtnost 0,8%, v Německu 0,15%. Tyto údaje však jsou obtíže stanovitelná a různé zdroje se aktuálně v hodnotách liší.

Léčba: na nemoc není očkování ani lék, ve vývoji jsou vakcíny - nemocní dostávají Podpůrná léčba, řeší se příznaky.

Jak se bránit nákaze?


Je to podobné jako u dalších virových onemocnění, včetně chřipky. Shrňme si opatření V bodech:

  • Vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.
  • Noste ven roušky nebe si zahalte obličej
  • Při kašli si nedávejte ruce před ústa, nekýchejte do dlaní.
  • Důležitá je obecně zvýšená hygiena rukou! Myjte si je, Kdykoli se dotknete potencionálně infikovaných povrchů, po cestě v MHD, ale ideálně i po vysmrkání či kašli. Madel v metru a dopravních prostředcích se přidržujte předloktí, nikoli rukama.
  • Nedotýkejte se obličeje a očí nemytýma rukama, nejezte bez předchozího mytí rukou - pozor by si meli dat i rodiče a venku nesahat na obličej dětí nebe jim nepodávají jídlo.
  • Noste s sebou dezinfekční gel a ubrousky, kterými si otřením Například tlačítka bankomatu nebe ovladač výtahu.
  • V obchodech nepoužívejte košíky ani vozíky. Nákup ukládejte rovnou do tašek. POKUD to jde, plaťte kartou a vyhnete se kontaktu s bankovkami a mincemi.
  • Nepůjčujte si od nikoho mobil.
  • Nepodávejte si ruce, neobjímejte se s lidmi.
  • Dbejte na dostatek antioxidantů (vitaminy C, ovoce a zelenina).

Jak reagovat, pokud mám příznaky

POKUD máte příznaky Odpovídající Koronavirové infekcí, poraďte se po telefonu s lékařem. V podstatě ale léčitel symptomy, tedy sraz vysokou Horecký, POkud ji máte, a berete Léky, které zlepší dýchání.

 

Používejte takové výhrady své ručníky a prádlo.

 

Izolujte se od ostatních i doma, držte se v jedné místnosti, zvyšte hygienu a dezinfikujte to, čeho se dotýkal. Rozhodně nikam nechoďte a zavolejte Svého lékaře nebyla příslušnou hygienickou stanici.