Jak se dá zjistit vyhozená ploténka a co s tím dělat

0
(0)

Dalibor , 17. 02. 2020

Jedním z nejčastějších druhů bolesti páteře je vyhozená ploténka. Statistiky uvádějí, že tímto zdravotním problémem bude během svého života trpět 60 až 80% lidí.

Technicky správný termín je hernie disku . Dokáže být extrémně bolestivá a obvykle postihuje spodní část zad. Bolest pak často vystřeluje až do nohou.

Vaše páteř se skládá ze série na sebe poskládaných kostí známých pod názvem obratle.

Každý obratel je od druhého obratle oddělen ještě diskem, který je chrání před nárazy a poškozením v důsledku každodenní chůze, zvedání věcí a otáčení se.

Příčiny vyhřezlé plotýnky

Nejčastější příčinou vyhřezlé ploténky bývá její opotřebení, oslabení či dokonce protržení vnější části v důsledku stárnutí, kdy se vnitřní měkké části disku pak dostávají ven.

Vyhozená ploténka může být způsobena také některými pohyby, jako například nadměrné otáčení, vykrucování nebo zvedání těžkých předmětů.

Pod zvýšeným rizikem jsou i lidé s nadváhou, protože jejich ploténky musí snášet vyšší tělesnou váhu, než na jakou byly uzpůsobeny.

Svůj příspěvek k dokonanému dílu zkázy přidávají i oslabené svaly v důsledku nedostatku tělesného pohybu a cvičení.

Příznaky vyhřezlé plotýnky

Obvykle se vyhozená ploténka projeví nějakým způsobem. Existují však i případy, kdy lidé nepociťují žádné příznaky a o své vyhřezlé plotýnce nemají ani tušení.

Nejčastěji tato zdravotní komplikace postihuje obratle ve spodní části zad, ale může se vyskytnout i v krku.

V některých případech je velmi bolestivá, zejména tehdy, když kromě vysunutí ploténky dojde i k jejímu prasknutí. Takto poškozený disk pak skřípnout nebo tlačí na nervy, které z dané části páteře vycházejí.

Nejčastější příznaky vyhřezlé plotýnky zahrnují:

Bolesti v pažích nebo nohách. Jelikož většina vyskočení plotének postihuje spodní část zad, lidé pociťují bolesti ve stehnech, lýtkách nebo chodidlech.

Bolesti ramen a horních končetin. Pokud vám vyskočí destička v oblasti krku, pak budete bolest pociťovat nejpravděpodobněji v ramenou nebo horních končetinách.

Znecitlivění a mravenčení. Pacienti někdy pociťují ztuhlost, znecitlivění nebo pocity mravenčení v části těla, která je kontrolována nervy vycházejícími z postiženého místa na páteři.

Slabost. Je také možné, že při vyhřezlé plotýnce zažijete celkovou tělesnou slabost, budete při chůzi zakopávat nebo budete mít problémy zvedat či udržet předměty v rukou.

V případě, že na sobě zpozorujete uvedené příznaky vyhřezlé ploténky, navštivte lékaře, kterému se o nich zmíníte.

Možnosti léčby vyhřezlé ploténky

Vyhřezlou plotýnku lze léčit technikami kontrolujícími bolesti páteře, jak uvádí známá Mayo klinika V USA.

Nejčastěji to zahrnuje užívání léků proti bolestem, injekce kortizonu, svalových uvolňují a v některých závažných případech i silnější narkotika.

Doktor vám může také doporučit fyzikální terapii, která pomůže lépe zvládat bolesti.

Jde například o aplikaci tepla a ledu, elektrické stimulace a nasazování krátkodobých fixačních pomůcek. V závažnějších případech může lékař doporučit operaci.

Pokud léky proti bolestem a fyzická terapie nezlepší projevy onemocnění, chirurg obvykle navrhne odstranění části ploténky, která vyčnívá ven a způsobuje problémy.

Sejmutí celého disku ploténky se provádí jen výjimečně v těch opravdu nejtěžších případech.