Doktoři začínají tvrdit, že pokud zachytíte rakovinu plic v raném stádiu, je LÉČITELNÁ!

0
(0)

Tomáš , 26. 08. 2021

Při léčbě rakoviny hraje čas tu nejdůležitější roli. Lékaři se shodují na tom, že včasně diagnostikovaná rakovina plic je léčitelná. Proto je důležité pozorovat své tělo, které k nám vysílá signály, že něco není v pořádku. Rakovina se totiž projevuje už od rané fáze, ještě před stanovením potvrzující lékařské diagnózy.

Varovným signálem je kašel i bolest

Důvodem k obavám může být silný kašel nebo časté infekce, protože rakovinné buňky výrazně oslabují imunitní systém. Pozornost byste měli věnovat i nechtěnému úbytku na váze. Rakovina se může projevovat i svalovou bolestí, zejména v oblasti boků a paží, nebo přímo bolestí kostí. To bohužel může znamenat, že už se rakovina začala šířit.

Rakovina plic je doprovázená vysokou hladinou vápníku. To má za následek časté močení, problematické vyprazdňování, neustálou žízeň, pocit nevolnosti, závratě a bolesti břicha. Kromě toho mají lidé s rakovinou plic problém s častým zadýcháváním i při méně namáhavých činnostech nebo s nepříjemným chrápáním.

Když oteče obličej

Za zmínku stojí i to, že přítomnost rakoviny v těle zpomaluje krevní oběh, a tím způsobuje horší náladu. Vedle toho se projevuje změněným vzhledem – otoky na obličeji a krku. Objevuje se chrapot, mohou se dostavit potíže při polykání a bolesti hrudníku, které bývají zpočátku tupé, později, když se rakovina začne prorůstat do hrudní stěny, už jsou ostré a bodavé. Vyšetření se provádí nejčastěji rentgenem, který odhalí změny plicní tkáně a podezřelé útvary.

Nejdůležitějším krokem v prevenci rakoviny plic je přestat s kouřením, pokud jste kuřáci. Nebezpečné je samozřejmě i pasivní kouření, kterému nás vystavují kuřáci v naší blízkosti. Riziko přitom roste po padesátém roce života. Vliv mohou mít i genetické faktory, někdy je však důvod k propuknutí rakoviny zcela neznámý. Souvislost se znečištěným životním prostředím ve velkých městech doposud nebyla prokázána.