Čtěte: Jak jednoduše rozpoznat kopřivku a jednoduše se s ní vyrovnat? Toto vám váš lékař neřekne.

0
(0)

Dalibor , 15. 07. 2020

Pokud se jako následek alergické reakce na kůži náhle objeví vyrážka, která obvykle dost svědí, jedná se o kopřivku, odborně nazývanou jako urtikárie.

Tento typ kožní alergie není nijak výhradně spojený s konkrétní částí lidského těla, naopak se může vyskytovat prakticky kdekoliv, na trupu, končetinách i na hlavě – tam v oblasti tváří, uší, rtů, a dokonce i jazyka.

Jak se kopřivka projevuje

Pro kopřivku je typické, že je postižená kůže posetá vystouplými pupenci s obvykle světleji zbarveným okolím. Název tato dermatóza získala proto, že se vzhledově podobá případu podráždění povrchu kůže kopřivami.

Co kopřivku způsobuje

Podle odborníků z oblasti dermatologie je příčinou vzniku kopřivky histamin, který se přirozeně vyskytuje i v kůži a alergeny způsobí jeho náhlé uvolnění.

Alergenů, které takovouto náhlou a nepředvídatelnou kožní reakci mohou vyvolat, je celá řada, například

  • jahody
  • ryby a jiné plody moře
  • některé druhy ořechů, např. kešu nebo arašídy, a také
  •  

Kopřivka může být akutní, to v tom případě, kdy její příznaky zhruba do týdne odezní, nebo chronická, pokud příznaky přetrvávají déle.

Pokud jde o velikost pupenců, kterým se odborně říká pomfy (v jednotném čísle pomfus), největší mohou být velké jako dlaň, obvykle však bývají v řádech milimetrů.

Léčba kopřivky

Nejčastěji užívanými léky na potlačení kopřivky jsou antihistaminika, která se někdy kombinují i s vhodnými blokátory, ale ne vždy je tato léčba úspěšná. Pro rychlejší průběh léčení se doporučuje omezit výrazně příjem bílkovin, které by dokonce mohly příznaky kopřivky zhoršit. Ačkoliv to může působit zvláštně, na proces léčby mají pozitivní vliv také například takové skutečnosti jako přiměřená teplota vzduchu, abstinence a také vysazení některých léků, které mohou mít v kombinaci s předepsanými léky nežádoucí účinky.

Pokud by kopřivka způsobila takové potíže, jako např. výraznější problémy při dýchání nebo otok v hrdle, je zapotřebí co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.