Jak předejít tomu, aby vám hnila zelenina na zahradě?

0
(0)

Tomáš , 26. 07. 2021

Až zjistíte, že rajčata plodí, znamená to, že odpadnou květy a vy pak musíte dbát na opatrnost, protože se může objevit hniloba, která může zahubit celou rostlinu. Pokud na takový problém narazte, je dobré se ho rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to, protože postup je velmi jednoduchý.

Sledujte pravidelně své rostliny, abyste hnilobu včas podchytili

Pokud vaše plodiny napadne hniloba, poznáte to podle toho, že zelenina bude uvnitř tmavá a také bude hnít. Když je venku sucho, hniloba bude suchá, za deště naopak mokrá. Stejně to dopadne také u papriky. Pokud se hniloba objeví na stoncích, je to signál, že jim chybí důležitá látka – vápník. Proto je dobré si toho všimnout včas, abyste dalšímu onemocnění mohli zabránit.

I když už jsou rostliny napadené, můžete je zachránit. Bohužel ale můžete vyhodit plody, které jsou uhnilé, protože ty už se sníst nedají. Můžete ale zachránit další, které si pak vychutnáte. Jestli hnojíte přípravky s obsahem draslíku, musíte přidat i vápník. Platí to jak pro rajčata, tak i papriky. A jak takové plodiny hnojit? Vyrobit si můžete vlastní hnojivo, které budete mít kdykoliv při ruce.

Jak preventivně rostliny ochránit?

Jestli si doma chcete vyrobit hnojivo, budete na něj potřebovat 10 g dusičnanu vápenatého v 10 litrech vody. Smíchejte a nastříkejte na listy. Jestli chcete ošetřit také kořeny, smíchejte 1 g dusičnanu ve vodě na jednu rostlinu. Rajčata můžete také stříkat jiným roztokem, a to chloridu vápenatého. Jako prevenci můžete používat hnojiva, která obsahují fosfor a draslík. A semena můžete ošetřit ještě předtím, než je zasadíte do země.

V horních letních dnech mohou rajčata trpět nedostatkem vláhy, protože se začne odpařovat z listů. Proto je vhodné rostlinu pravidelně a hojně zalévat. Hniloba pak může napadnout rajčata během chvíle. Ovlivnit zdraví rostliny mohou i další faktory, jako je vysoká kyselost zeminy, málo vápníku nebo přebytek dusíku.