Syndrom neklidných nohou se projevuje u lidí stále častěji. Čím je způsobený a proč jemu tak je?

0
(0)

Dalibor , 16. 11. 2020

Pokud cítíte, zejména v noci, že nemůžete spát, svědí vás nohy a nevíte, jak si v noci lehnout, aniž byste je necítili, můžete mít syndrom neklidných nohou. Je to stav, ve kterém vám bude pozice vašich nohou nepříjemná zvláště proto, že způsobují nekontrolovaný pohyb.

Může se objevit v jakémkoliv věku

Tento syndrom se u vás může objevit kdykoliv, zhoršuje se věkem a také tím, pokud se nesnažíte mu předejít nebo alespoň zmírnit příznaky.

Příčinou syndromu neklidných nohou je nedostatek dopaminu v mozku, který je zodpovědný za řízení svalového pohybu. Hlavním příznakem, který můžete pozorovat, je nutkání hýbat nohou, i když sedíte v klidu v kanceláři nebo doma u kávy.

Nejvíce se to projevuje právě při spánku nebo večer, kdy už jste chtěli po těžkém dni odpočívat. Pokud vás tento syndrom postihne, je dobré si nohy protáhnout. Také postihuje právě jen nohy, jen zřídka se může vyskytnout na rukou nebo jiných částech těla. 

Změnu uděláte, pokud změníte životní styl

Vliv na tento stav má samozřejmě horší životní styl, to znamená časté pití alkoholu, kouření nebo nezdravé stravovací návyky. Můžete mít také nedostatek železa v krvi a následovat může selhání ledvin nebo bolesti páteře. V tomto případě už je nutné navštívit lékaře.

Abyste syndromu zabránili, bude tedy nutné:

  • Zdravě se stravovat, bez cukrů a škodlivých tuků
  • Omezit konzumaci alkoholu
  • Omezit kouření a vyhýbat se místům, kde se kouří

Způsobit syndrom neklidných mohou také křečové žíly. Ty se objevují hlavně na chodidlech a nohou. Zpravidla se neléčí, pokud ale způsobují další komplikace, je nutné navštívit lékaře. Některým se ale nemusí líbit už jen pohled na křečové žily, takže se je snaží odstranit z kosmetických důvodů. Existuje několik způsobů, jak křečové žíly odstranit. Příčinou křečových žil může být například věk, dlouhodobé stání, menopauza nebo těhotenství. Navíc postihují častěji ženy než muže.