Vaše prsty prozradí hodně o vašem zdravotním vztahu. Jak poznáte podle rukou, jaká nemoc se blíží?

0
(0)

Dalibor , 10. 12. 2020

Necitlivost v prstech ruky nebo dokonce celé ruky zažívá během svého života 1 člověk z 10 po celém světě. Tento pocit může být známkou únavy, ale může to znamenat větší problém, kterému je potřeba věnovat pozornost. V článku najdete příznaky, které vám pomohou zjistit, že něco s vaším tělem není v pořádku.

Únava a vyčerpání se projevuje jako brnění prstů

Jestli zvedáte těžké předměty a klademe na zápěstí velký tlak nebo ho dostáváme do polohy, která není přirozená, může dojít k brnění prstů. Vyvíjíme tak tlak na nervy, které jsou blízko kůže. Nechte ruce odpočinout, protože je více namáháte a jsou unavené. Můžete si taky ruce pravidelně masírovat.

Pokud nemáte dostatek vitamínů v těle, projeví se to hlavně v brnění prstů levé ruky nebo nohy. Musíte obnovit přísun vitamínů. Je dobré si na toto téma pozvat odborníka, který poradí správné množství. Předávkování vitamíny může způsobit nežádoucí účinky. Jestli vás bolí záda, můžete to pozorovat také na malíčku levé ruky. Stačí se jen často protahovat, vyzkoušejte také jógu, gymnastiku nebo plavání.

Na linii palce, ukazováčku a prostředníku můžete pozorovat blížící se tendonitidu. Šlachy bobtnají a způsobují necitlivost v rukou. Cvičte jednoduchou gymnastiku nebo protahujte klouby.

Pozor na Buergerovu chorobu nebo cukrovku

Konečky prstů na pravé ruce ztratí citlivost v důsledku tlaku na povrchové nervy. Způsobeno to může být také poraněnou rukou nebo ramenním kloubem. Pozor si dávejte na problémy s kardiovaskulárními chorobami, které ovlivňují průtok krve do končetin. Problému můžete zabránit tím, že začnete chodit na procházku nebo cvičit gymnastiku. V případě vážnějších problémů s krevním oběhem je nutné navštívit lékaře.

Bergerova choroba nejčastěji postihuje kuřáky. Průtok krve je totiž blokován neustálým příjmem nikotinu. To vede k nedostatku minerálů v těle, výsledkem je tak necitlivost nejen v prstech, ale postupem času také v celé ruce. Prvním krokem k tomu, abyste se nemoci zbavili, je přestat kouřit. Tuto chorobu ale nelze vyléčit úplně.

Jedním z prvních příznaků cukrovky je pocit brnění, který začne od nohou. Postupuje poté směrem k určitým částem paže a ruky. Je to způsobeno poškozením nervových zakončení a snižuje se také průtok krve v určitých oblastech. Existují dva typy cukrovky:

  • Cukrovka 1. typu se vyznačuje nedostatkem inzulinu v těle, začíná obvykle v dětství nebo dospívání
  • typ se vyvíjí z rezistence na inzulín a nejběžnější příčinou diabetu tohoto typu je obezita

Cukrovka 1. typu je dědičnou záležitostí a trpí jí asi 7 % obyvatel naší země. Sice je možné, že může tuto chorobu potomek zdědit po svých rodičích, ale riziko není příliš velké. Diabetes druhého typu vzniká až v dospělosti. Navíc může nějakou dobu probíhat i skrytě, takže informace o výskytu v rodině mohou být zkreslené.