Tasemnice! Jak zjistit, zda máte střevní parazity a co dělat, abyste se jich zbavili.

0
(0)

Tomáš , 09. 08. 2021

Existuje mylná představa, že střevní paraziti napadají lidi jen v zaostalých zemích nebo při špatných hygienických podmínkách. Ve skutečnosti jsou ale častým problémem i ve vyspělých oblastech. Zjištění, že v sobě nosíme střevní parazity, jistě není příjemné, avšak podle Světové zdravotnické organizace jimi trpí více než 3 miliardy lidí po celém světě. Zdaleka ne všichni přitom žijí v chudých podmínkách.

Jaké jsou druhy parazitů?

Dva hlavní typy střevních parazitů se nazývají helminti a prvoci. Helminti jsou mnohobuněční červi, kteří se v lidském těle nemohou množit. Sem spadají například tasemnice, hlístice nebo škrkavky. Prvoci mají naopak jen jednu buňku a v lidském těle se mohou množit dle libosti. Způsobují vážné infekce.

Střevní paraziti se obvykle přenášejí kontaktem s infikovanou stolicí (například skrz kontaminovanou půdu, jídlo nebo vodu). Riziko zvyšuje návštěva oblastní s velkým výskytem střevních parazitů, špatná hygiena, slabý imunitní systém, manipulace se zvířaty a také věk – častěji jsou infikované děti nebo naopak starší lidé. Jakmile dojde k infikaci, mohou se parazité snadno přenášet na jiné lidi.

Brání přijímání potravy

Jak naznačuje název, střevní parazité žijí v našem těle a živí se jím. V oblastech s vysokou úrovní hygieny nepředstavují velké nebezpečí, ale v chudých zemích a na místech se špatnými hygienickými podmínkami představují skutečnou hrozbu pro život. Když se naše střeva stanou hostitelem parazitů, ani vysoká kyselost v trávicím systému je nedokáže zahubit. Tělo se tedy snaží bránit pomocí imunitního systému.

Střevní parazité brání správné absorpci jídla a uvolňují toxiny do krevního oběhu a lymfatického systému. Ve vážných případech může dojít k částečnému nebo úplnému zablokování střeva. To zabrání pohybu jídla, tekutin a plynů obvyklým způsobem. Silná kontaminace může způsobit i krvácení do střev a tím i anémii.

Příznaky jsou obtížně určitelné

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, které se projevují různými příznaky, je těžké poznat, zda se v našem těle nachází. Mezi hlavní všeobecné příznaky patří nadměrná chuť k jídlu nebo naopak nechutenství, hubnutí bez zjevné příčiny, bolest žaludku, zácpa, průjem nebo příznaky podobné dráždivému tračníku, kolísání cukru v krvi i úzkosti a deprese.

Objevit se mohou poruchy kůže, například ostré svědění kolem konečníku nebo jiné části těla, dále vyrážka nebo jiné podráždění kůže. Parazité mohou způsobovat poruchy spánku, svalové, kloubní i jiné bolesti. Dostaví se únava a vyčerpání, sníží se libido a častý bývá také pocit na zvracení. Může se objevit krev ve stolici.

Konvenční i alternativní možnosti léčby

Léčba může probíhat buď konvenčními léky nebo alternativními léčebnými postupy. Diagnóza probíhá testem stolice. Alternativní léčba zahrnuje bylinné kúry z česneku, zlatobýlu, anýzu, cesmíny, pelyňku, černého ořechu, máty, hřebíčku, oregana, tymiánu nebo olivových listů. Jakékoliv bylinky by ale měly být předem konzultované s lékařem, aby nedošlo ke kontraindikaci s jinými léky.

Doporučuje se také užívat probiotika, které pomáhají udržovat zdraví trávicího systému. Trávicí enzymy pomáhají obnovovat střevní trakt a navracet ho do normálního stavu. Papain, enzym z papáji, dokáže parazity zabít, pokud se užívá 30 minut před jídlem nebo po něm. Vitamín C podporuje imunitní systém a zinek se používá k hojení žaludečních vředů.

Jak se stravovat?

Pacientům svědčí strava bohatá na česnek, semínka, papáju, ananas, mrkev, červenou řepu a granátová jablka, pokud jsou konzumovaná v syrovém stavu. Pomáhají potraviny s vysokým obsahem betakarotenu a pití velkého množství vody. Doporučuje se vyhýbat se kávě a alkoholu. Samozřejmě je důležité dodržovat správné hygienické návyky, mýt si ruce po použití toalety i před jídlem nebo jeho přípravou a věnovat pozornost kvalitě pitné vody a kvalitě potravin, které jíme.