Jak poznat základní příznaky rakoviny žaludku?

0
(0)

Tomáš , 05. 08. 2021

Rakovina žaludku se vyvíjí velmi pomalu a všimnout si jí v počáteční fázi je velmi těžké. Znalost symptomů může vést k včasné diagnóze a léčbě, která díky tomu může být úspěšná. Toto onemocnění je bohužel příčinou mnoha úmrtí, a proto je v médiím tabuizovaným tématem. Léčba rakoviny tohoto typu je stále nedostatečně rozvinutá, což také zvyšuje statistiky úmrtnosti. Detekce nádoru umožňuje mnohem efektivnější léčbu, která při velkém štěstí povede k vyléčení.

O co se jedná?

Rakovina žaludku je důsledkem nerovnováhy v produkci buněk, která způsobuje výskyt rakovinotvorných nádorů ve svalové, serózní a slizniční oblasti. V případě devíti z deseti pacientů je rakovina způsobena nádorem, který nazýváme adenokarcinom. Dalšími typy nádorů je lymfom (druhý nejčastější) a leiomyosarkom. V každém případě se jedná o závažné a často fatální onemocnění, které musíte řešit se svým lékařem. Nikdy se nesnažte o diagnózu sami, ale pokud zaznamenáte příznaky, kontaktujte svého lékaře a nechte se vyšetřit.

Jedná se o typ rakoviny, který je třetí nejčastější u mužů a pátý nejčastější u žen. Podle brazilského National Cancer Institute (INCA) se během jediného roku objeví ve světě asi 20 tisíc případů tohoto onemocnění. Japonsko je přitom zemí s nejvyšším počtem případů rakoviny žaludku. V zemích Jižní Ameriky je ovšem úmrtnost na tuto nemoc vyšší než v Japonsku.

Nejčastější příznaky karcinogenního stavu

Odhalení jakékoli nemoci je možné jedině v případě, že znáte její příznaky a poznáte, že se s vaším tělem něco děje. Běžně se můžete setkat příznaky jako: abnormální bolest břicha, anémie, ztráta chuti k jídlu, hubnutí bez důvodu, plno po jídle, krvácení, únava, překyselení žaludku, krvavá, tmavá nebo silně zapáchající stolice, pocit spokojenosti s malým množstvím jídla, nevolnost a zvracení (často s přítomností krve). Rozhodně se nejedná o příznaky, které lze ignorovat, a zaručeně poznáte, že se s vámi něco děje.

Máte-li některé z těchto příznaků, mohou se pochopitelně vztahovat i k jiným onemocněním, jako jsou například viry. Proto se musíte v každém případě poradit s lékařem a nechat se důkladně vyšetřit. Požádejte o provedení diagnostických testů, které mohou vyloučit tak závažnou nemoc, kterou je rakovina žaludku. Budou-li příznaky způsobeny nádory, nemoc se bude postupně zhoršovat a může způsobit i smrt pacienta.