Spousta žen na to nedbá a dělá velkou chybu. Toto je způsob jak odhalit rakovinu prsu dříve, než vypukne.

0
(0)

Tomáš , 07. 10. 2021

Většinou rakovinu prsu ženy poznají ve sprše nebo při samovyšetření, ale samozřejmě se na rakovinu přijde také při preventivních prohlídkách, které pravidelně absolvují u svého gynekologa. Je ale důležité si uvědomit, jak naše tělo funguje, abyste poznali rozdíl, pokud nějaký nastane. Příznaků rakoviny může být velmi mnoho, ale ne všechny budou znamenat právě rakovinu.

Zjistěte rakovinu včas, abyste ji mohli včas léčit

Jestli jste na sobě objevila nějaké znaménko, pihu, nebo například propadlý kousek kůže nebo bulku, nemusí se nutně jednat o rakovinu, ale také to může být jeden z prvních příznaků, kterých si všimnete. Pokud ale najdete něco, co na vaše tělo nepatří, nejdříve si zajděte k lékaři, který zhodnotí, jestli se jedná o stav, který vás může ohrozit na životě.

Jedním z příznaků můžete být změna kůže. Jestli pečujete o svou pokožku pravidelně a najednou se objeví znaménka, pihy nebo se kůže změní jinak, může to znamenat zdravotní problém, který je potřeba řešit. Takové příznaky nemusí znamenat nutně rakovinu, ale rozhodně se nebude jednat o banální potíže. Dostat můžete Pagetovu chorovu, což je vzácná forma rakovina, která se ale objevují také.

Mohou se zanítit ganglia, dávejte pozor na bulky

Ganglia jsou spojená s rakovinou kostí. Většinou jsou velmi malé velikosti, kulatá a nacházejí se pod jícnem. Mohou být zanícené nebo bolestivé, což nemusí znamenat rakovinu, ale klidně také bakteriální nebo virovou infekci. Jednat se ale může i o rakovinu mozku, a proto je nutné při sebemenších potížích nahlásit tento stav svému lékaři. Jestli se bude jednat o rakovinu, ganglia mohou reagovat. Zřídka se může objevit i rakovina kostí.

Důležité je znát své tělo a jeho reakce nejen na potraviny, ale také na fyzickou aktivitu nebo bolest. Bulky nemusí souviset pouze s rakovinou, ale objevit se mohou cysty, hormonální poruchy nebo jiné problémy. Některé druhy rakoviny mohou způsobit i nevhodné potraviny, které máte v jídelníčku. Dejte si pozor také na skvrny, které se mohou objevit po celém těle. Většinou se nejedná o příznak, který by značil rakovinu, ale aby se riziko vyloučilo, poraďte se s odborníkem.

Objevit se může oranžová kůže, může mít i jiné zbarvení

Na screeningové testy na rakovinu byste si měli zajít, pokud budete mít na kůži opravdu nevzhledné skvrny nebo najdete jiné nejasnosti a znaménka, která tam předtím nebyla. Červená nebo fialová pokožka rozhodně nepatří mezi normální zbarvení a je nutné se o tom zmínit lékaři. Kožní retrakce je příznak, který může znamenat agresivní typ rakoviny. Může se objevit právě na kůži.

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pravidelně se kontrolujte, pravidelně navštěvujte lékaři a zapomeňte na stud. Jestli na svém těle objevíte něco, co na něj nepatří, jedině tím, že se svěříte lékaři, dostanete jistotu, jestli se opravdu jedná o rakovinu nebo „plašíte“ zbytečně. Pokud o sebe budete pečovat, můžete se riziko rakoviny snížit až o 40 %. Ženy všeobecně své tělo vnímají jinak a lépe, a proto se nebojí vyšetření doma nebo jiných metod, které jim pomohou k odhalení zdravotních problémů.

Objevit se může bolest, citlivost nebo pálení na mozku. Pokud máte problémy se soustředěním, špatně spíte nebo jste často unavení, rozhodně je to problém, který je potřeba rychle řešit. Pokud ho budete ignorovat, může skončit nejen váš běžný život, ale bude odstřiženi od všeho osob, které máte rádi, protože s nimi nebudete moci komunikovat. Takové pocity nepatří mezi normální, a pokud se přidruží ještě jiné příznaky, je jasné, že nepůjde o banální problém, ale opravdu se může objevit rakovina. Mnoho lidí si ani po potvrzení lékařem nepřipustí, že mohou být nemocní. Je potřeba jim poskytnout hlavně psychikou pomoc, kterou velmi ocení.