Jak poznat onemocnění jater? Tyto příznaky hovoří jasně

0
(0)

Tomáš , 24. 08. 2021

Pokud jde o onemocnění jater, je znepokojující, že mnoho pacientů necítí bolest nebo nepohodlí v počátečních stádiích onemocnění. Pokud se ale nemoc neléčí, existuje jen malá šance, že se podaří nemoc přeléčit zcela bez následků. Obvykle je nezbytná transplantace, dlouhé měsíce léčby a změna práce. Tomu všemu je ale možné předcházet díky včasné diagnóze.

S onemocněním jater jsou spojeny příznaky, které přitahují pozornost a jde je jen obtížně přehlédnout, ale také ty, které jsou velmi nenápadné a mohou nám zcela uniknout. O to větší pozornost bychom měli věnovat signálům našeho těla. Co by vás mělo upozornit?

Žloutnutí kůže nebo očí

Přestože je tento jev u novorozenců poměrně častý, u dospělých je situace zcela odlišná. Žloutnutí očí a kůže může být také způsobeno alergickými reakcemi na léky, ale lékaři podle toho poznají také přítomnost virů poškozujících játra a možné nemoci, jako je hepatitida B a C.

Tmavě zbarvená moč

Pokud nejste neustále ve stavu dehydratace, nebo neberete zvláštní léky, vaše moč by měla být světlá a jemně nažloutlá. Pokud má jinou barvu, je něco v nepořádku. Jestliže se situace nespraví díky dostatečnému pití vody, pak je třeba uvažovat i nad nemocí jater. Moč, která je tmavší než normální, může naznačovat, že játra nejsou schopna odbourat bilirubin, což je často pozorováno u pacientů s jaterním selháním. Pokud je tento příznak doprovázen krvavou nebo temně černou stolicí, je určitě čas navštívit odborníka.

Svědící pokožka

Jedním z charakteristických příznaků poškození jater je silně svědivá nebo velmi suchá kůže. Je tomu tak proto, že játra nejsou schopna odbourat žluč. Svědění je jedním z nejzákeřnějších příznaků onemocnění jater, ale je také jedním z nejzjevnějších.

Modřiny

Jistě, občas se každý z nás někde udeří a kůže se nám pohmoždí. Pokud ale zjistíte, že se modřiny objevují bez zjevné příčiny, mohlo by to znamenat, že vaše játra nefungují nejlépe. Časté modřiny a v závažnějších případech nekontrolovatelné krvácení se mohou objevit také u pacientů s onemocněním jater, protože tento orgán není schopen produkovat látky potřebné pro srážení krve.

Neustálá únava

Únava je samozřejmě vedlejším účinkem téměř každé nemoci, ale pokud jde o játra, je únava obvykle velmi vysoká. Lékaři se domnívají, že je to proto, že mnoho pacientů s játry trpí podvýživou, a dokonce i hormonálními poruchami. Tyto dvě věci mohou přispět k oslabení těla a vést k chronické únavě.

Kolísající tělesná hmotnost

Pokud přibíráte nebo hubnete, aniž byste prováděli vážnější změny životního stylu, můžete mít problém s játry. V obou případech je snížená výkonnost jater na vině toho, že vaše tělo nedokáže zpracovat přijaté živiny a metabolismus může být narušen.

Přehřátí

Ačkoli příznaků onemocnění jater může být mnoho, jednou z nejčastějších známek, s nimiž se lékaři u mnoha svých pacientů setkávají, je vysoká horečka. Protože játra nefungují správně, někteří pacienti mají v krvi vysoké hladiny toxinů, které játra nemohou vyčistit. Reakcí těla je pak zvýšení teploty.