Inspirujte se radou tohoto profesionála a už nikdy nekoupíte nekvalitní meloun v obchodě či na tržnici.

0
(0)

Dalibor , 21. 06. 2021

Léto s vůní melounu? Chlazený meloun milují děti, ale nepohrdnou jím ani dospělí. Navíc se hodí do letních salátů, limonád i osvěžujících drinků. Jak jen ale vybrat na tržnici nebo v obchodě ten správný? Nevhodný výběr přináší zklamání, může jít o shnilý nebo nezralý kus, proto je dobré se inspirovat radami farmářů, kteří pro výběr správného kusu používají ruce i čich. A jaké rady mají pro výběr slaďoučkých melounů a podle čeho podle nich vybírat?

Výběr podle velikosti

Čím větší, tím lepší? Nebývá tomu tak a lidé by se měli mít před obrovskými kusy na pozoru. Velké klasické vodní melouny s červenou dužninou uvnitř mohou vážit 15 až 20 kg, výjimkou nejsou ani melouny s hmotností okolo 100 kg! Podle pěstitelů jsou ale nejchutnější menší kusy s váhou okolo 2 kg. Navíc gigantické kusy mohou být uměle nebo za pomoci chemie vypěstované, k tomu u nich hrozí, že nebudou zralé a nebudou dobře chutnat.

Rozhodování podle barvy a skvrn

Kromě velikosti jsou vhodnější sytě zbarvené kusy ovoce, protože barva je znakem zralosti. Zelená barva v kombinaci se sytě žlutou jsou známkou zralosti a vyšší cukernatosti, takový meloun bude mnohem sladší a chutnější než zelený po celém povrchu.

Kluka nebo holku?

Toto chybné značení se vžilo a farmáři říkají, že vybírají podle pohlaví, protože „kluci“ jsou větší a protáhlejší, zatímco „holky“ jsou menší a mírně plošší a bývají sladší. Na sladkost může upozornit také kruh na opačné straně, než je stopka, větší znamená, že meloun bude mnohem sladší.

Podle zvuku při poklepání

Meloun můžete také poklepat, při úderech by měl vydávat hlasitý dutý zvuk, v tom případě je zralý. Siláci mohou vzít meloun do rukou a sevřít jej, praskání je znakem zralosti. Ale buďte obezřetní, ať nezničíte farmáři úrodu!

Podle vzhledu stopky

Sušší a žlutější stopka značí dostatečnou zralost, naopak čerstvě zelená stopka znamená, že daný kus byl sklizen příliš brzy.

Podle vůně

Nakonec stačí k melounu přivonět, měl by vonět svěže a sladce. Nevoní vůbec? Od takového kusu dejte raději ruce pryč, může být nezralý nebo vypěstovaný za pomoci chemie!