Jednoduchý postup jak udělat z umírající orchideje tu nejkrásnější květinu plnou květů.

0
(0)

Dalibor , 10. 03. 2021

Orchideje jsou neuvěřitelně krásné rostliny, jejichž květy mají obdivuhodné barvy. Ale buďme upřímní, mají pověst velmi náročné květiny, která vyžaduje složitou péči. Díky pár trikům však zjistíte, že péče o orchideje je ve skutečnosti překvapivě snadná a je zcela jednoduché zajistit, aby vaše orchidej bohatě kvetla rok, co rok. 

Ozdoba v květináči

Není tomu dávno, kdy byly orchideje považovány za vzácné a exotické, dostupné pouze od odborníků a náročné na růst a péči. Díky novým pokrokům ve šlechtění je nyní můžeme zakoupit krásně kvetoucí v květináči pomalu v každém supermarketu, často za velmi rozumné ceny. Kdo by odolal pokušení pořídit si tuto krásku a pěstovat ji doma na parapetu. Ale pamatujte: stále jsou to mimořádné rostliny a zaslouží si náležitou péči. Následujte naše rady, abyste se mohli těšit z nádherných květů orchideje mnoho let.

Snižte v noci teplotu

Některé orchideje je těžké přimět k rozkvětu, obzvlášť pokud je pěstujeme uvnitř. Existuje ale jeden snadný trik, který výrazně pomáhá: zajistěte, aby teplota v pokoji, v němž je orchidej umístěna, byla v noci nižší než ve dne. Snížení o cca 5 ℃ pomůže k rozkvětu rostliny. Přesun do jiné, chladnější místnosti někdy může být to jediné, co orchidej potřebuje.

Mýtus o zalévání orchidejí

Ačkoli orchideje běžně rostou v tropických deštných pralesech, nepotřebují silně zalévat. Nejčastějším způsobem, jak lidé škodí orchidejím, je právě zalévání. Zlatým pravidlem je zajistit, aby rostlina neustále tzv. neseděla ve vodě. Zde jsou 3 způsoby, jak můžete orchidej zalévat: ¨

  1. Ponoření

Většina orchidejí se prodává v průhledné nádobě, která je vložena do ozdobného květináče. Destilovanou nebo převařenou a vychladlou vodu nalijte přímo do průhledné nádoby tak, aby byly kořeny zcela ponořené. Nechte nasáknout asi 15 minut. Po této době vylijte zbytek vody, který rostlina nenasála a vraťte zpět do ozdobného květináče. Opakujte cca 1x týdně.

  1. Kostky ledu

Ano, čtete správně! Kostky ledu jsou skvělým způsobem, jak zalévat orchideje, protože se díky nim vyvarujete přelití, zabráníte hnilobě kořenů a dosáhnete postupné absorpce vody. Stačí 2x týdně vložit k listům jednu kostku ledu.

  1. Zalévání

Jednoduchý způsob zalévání, pokud nejde rostlina vyndat z květináče. Ujistěte se, že nelijete vodu přímo na rostlinu, ale pod listy ke kořenům. Tímto způsobem zalévejte každý týden za použití destilované nebo převařené vody.

Ideální osvětlení

Stejně jako většina ostatních rostlin je optimální osvětlení klíčem k prospívajícím orchidejím. Pokud nebudou mít světlo celý den (10 hodin), nikdy nebudou kvést na maximum. Ale pozor. Nikdy neumisťujte orchidej na přímé sluneční světlo, protože by se mohla spálit. Ideálním místem pro orchidej je místnost se stálou teplotou, mimo průvan, kde může přijímat nepřímé sluneční světlo. Na podzim a v zimě, kdy je nedostatek přirozeného světla, musí být květiny osvětleny umělým zářením. 

Správné hnojivo

Na výživu orchidejí použijte hnojiva s obsahem fosforu a draslíku, která zaručují vývoj zdravých a silných květů. Pozor si dejte na dusíkatá hnojiva, ty totiž zabraňují vývoji stonků. Pár tipů na hnojení orchidejí:

  • Používáte-li tekuté hnojivo, nelijte ho přímo na listy rostlin, spálily by se!
  • Je mnohem lepší hnojit častěji menšími dávkami než jednou za čas velkou dávkou.
  • Tmavě zelené visící listy mohou být známkou nadměrného hnojení.
  • V týdnu, kdy orchidej hnojíte, jí není nutné zalévat.
  • Pokud zaznamenáte, že je orchidej ve špatném stavu, vyhněte se všem hnojivům.