Jak pěstovat brambory, abyste jich získali dvakrát tolik a přitom je měli na malém záhonu?

0
(0)

Tomáš , 26. 07. 2021

Pěstování brambor není žádná věda. V článku se dozvíte, jak na malém prostoru vypěstovat dvojnásobný počet brambor, než je běžné. Jen musíte dodržet několik pravidel, abyste tohoto výsledku dosáhli. Jedná se totiž o speciální technologii, díky které budete mít dvojnásobnou úrodu, přitom nebudete trávit dvakrát více času na zahradě.

Chcete mít velkou úrodu? Vyplňte i mezery mezi řádky

Na ploše sto metrů čtverečních můžete vypěstovat tolik brambor, že se vám nebudou vejít ani do 80 kyblíků. A jaké je tajemství takové sklizně? Musíte využít mezery, které za sebou necháváte při sázení brambor. Většina zahradníků brambory zasazuje do řádků, takže zůstane velká plocha prázdná, tudíž nevyužitá. Podle naší metody můžete hlízy pěstovat ve dvou dvojitých řádcích o šířce 30 cm.

Brambory zasaďte do šachovnicového vzhůru. Hlíza levé řady tak bude mezi dvěma hlízami pravé řady a naopak. Vzdálenost mezi dvojitými řada tak bude asi 80 centimetrů. Brambory si můžete připravit tak, že horní část brambor bude směřovat do středu dvojité řady. A po zasazení už pak stačí jen použít motyku, abyste je zahrabali hlouběji do země. Brambory sice budou téměř na povrchu půdy, ale tak by to mělo být.

Půda kolem brambor by měla být několikrát uvolněná

Půdu budete muset uvolnit asi třikrát nebo čtyřikrát, nejlépe to udělejte po dešti nebo po zalévání, aby byla půda dlouho vlhká. Jedině tak se podaří velká úroda, které budete mít na rozdávání. Prostě nakonec sklidíte dvakrát tolik brambor, než jste zvyklí. Brambory byste neměli pěstovat na stejném pozemku po několik let.

Plodiny na zahrádce střídejte, aby rané brambory nebyli na stejném místě po tři roky. Jestli nemáte takovou možnost, používejte zelené hnojení, které ozdraví půdu. Vypěstovat na místo brambor můžete například hrách nebo fazole. Rané brambory sklízíte časně, takže místo nich můžete vysadit květák, kedlubny nebo mrkev.