Jak odstranit zápach v lednici pomocí věcí, které máte doma

0
(0)

Dalibor , 28. 11. 2020

Nikdo z nás nechce chodit do lednice pro potraviny, když se při každém otevření line z lednice nepříjemný zápach. Ať hledáte sebevíc, tak zdroj nemůžete vypátrat. A když už si myslíte, že jste viníka odhalili, další den vás přesvědčí o opaku. Mohou to být silně aromatické potraviny, nebo nějaké, které se rychle kazí, roztržené nebo netěsné obaly na některých balených potravinách, nebo někde v místě, kam nemáte přístup uvízl kousek jídla a tam se rozkládá. Čistit lednici můžete pořád dokola, ale když neodstraníte zdroj zápachu, je vaše práce doslova sysifovská. Než se vám to povede, zkuste si vyrobit domácí absorbér zápachu. Zabere vám to pár minut, a výsledek se dostaví téměř okamžitě. Navíc ho můžete používat i v době, kdy nemáte v lednici nic, co by zapáchalo.

Domácí absorbér zápachu do lednice

K výrobě vám stačí věci, které doma najdete. Předně budete potřebovat plastovou misku. Když ji nemáte, použijte plastovou láhev od vody, do které uděláte rozpáleným trnem několik otvorů. Do misky vložíme nastrouhanou kůru z citrónu. Kůru můžete před strouháním lehce omýt vodou. Dále přisypeme aktivní uhlí, nebo dřevěné uhlí. Stačí to, které používáte při grilování. Aby absorbér vydržel déle, můžete misku zakrýt víčkem, ale aby do něho mohl vzduch. To samé platí o lahvi. Stačí třeba alobal, který propícháte. No a absorbér je hotový.

Čištění lednice od nečistot a zápachu

Když chcete lednici zbavit zápachu na stěnách, použijte obyčejný ocet. Zřeďte ho vodou 1:1, nalijte do malého kbelíku a čistým hadříkem celou lednici vytřete. Nechte před opětovným vložením potravin oschnout. Nemusíte otírat vodou, ocet vyprchá, a navíc zničí bakterie, které hadrem nestřete. Dalším takovým pomocníkem je voda, kterou zředíte čpavkem. Na 1 litr vody použijte 1 lžíci čpavku. Postup je stejný jako u použití octa. Když chcete lednici desinfikovat nalijte citrónovou šťávu do alkoholu, a celou lednici vytřete. Nechte pár minut vyprchat, a teprve potom vraťte do lednice potraviny.

Prostředky, které dále pomáhají

Už jsme o nich psali, a mnoho z vás je vyzkoušelo. Je to citrónová šťáva, jedlá sody, žitný chléb, nebo plátky jablek. Každý má svou oblíbenou metodu a nedá na ni dopustit. Aktivní uhlí je však nejúčinnější způsob odstranění zápachu. Zkuste a uvidíte sami, jak moc velký je rozdíl mezi tímto prostředkem a třeba jedlou sodou. Jestliže sporák je královnou domácnosti, pak lednice je králem. Zaslouží si tedy náležité zacházení.