Jak nás ovlivňuje ztráta domácího mazlíčka? Je to víc než si myslíme

0
(0)

Dalibor , 10. 02. 2020

Pro mnohé lidi je domácí mazlíček přímo jako člen rodiny. Už od jeho pořízení vyžaduje kopu péče a času. Přestože se mu věnujeme často na úkor našeho volného času, přináší nám mnoho radosti a štěstí. Vyplňuje v našem srdci určité místo, které pro mnohé nemůže vyplnit nikdo jiný.

Svěrací nevinnost a oddanost je prostě nepopsatelná. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platilo to stejně jako v minulosti, tak i dnes. Stejně jako starší lidé, toužící po společnosti, tak i mladé rodiny si zvyknou pořizovat rozličných domácích mazlíčků. Psi, kočky či jiná zvířata nás dokážou také mnoho naučit.

Nikdy nehledí na náš vzhled či věk. Je jim jedno, jestli bydlíme v krásném domě nebo ve starším paneláku. Jejich láska je neomezená a nekonečná. Je proto pochopitelné, že ztráta našich čtyřnohých přátel nás umí zasáhnout na těch nejcitlivějších místech.

Ačkoli je to neuvěřitelné, mnozí lidé mají často problémy překonat tuto ztrátu, a trvá jim to i několik let.

Výzkumníci z University of New Mexico ve Spojených státech zkoumali, jak se lidé cítí po ztrátě svého domácího mazlíčka. Lidé si uváděli, že bolest je velmi silná. Další univerzita nejen potvrdila tuto skutečnost, ale také doplnila, že bolest po smrti zvířete trvá obvykle mnohem déle než bolest, kterou zažíváme při ztrátě blízkého.

Pokud se vám stalo, že jste přišli o domácího mazlíčka, možná byste měli vědět, jak se nejlépe s touto ztrátou vyrovnat. Zlatým pravidlem je, že všechno chce svůj čas. Nemějte strach dávat své pocity ze ztráty první dny najevo. Jistě i vaši blízcí pochopí, že to nebyl jen pes, či kočka, ale váš přítel.

Zároveň si však třeba uvědomit, že není dobré truchlit příliš dlouho. Přibližně po měsíci byste se měli cítit ze smutku vyléčena. Pokud náhodou máte děti, které trpí ztrátou domácího mazlíčka, nepokládejte jejich starosti na lehkou váhu. Nechte je vyjádřit své pocity a buďte jim oporou. Pokud by bohužel přetrvával neúměrně dlouho je dobré, vyhledat pomoc psychologa.