Jak na bolesti a výrůstky na chodidlech z nevhodné obuvi? Poradíme vám v tomto článku.

0
(0)

Jan , 01. 10. 2020

Typ obuvi, který nosíme pravidelně, se podepisuje především na tom, jakým způsobem se formuje naše chodidlo. Zejména ženy, které nosí často obuv těsnou na vysokém podpatku, trpí problémy týkající se nejen bolesti nohou, ale také zarostlými nehty, kuřími oky nebo vybočením palce. Tyto neduhy se zintenzivňují, nestřídáme-li těsnou obuv s pohodlnou. V průběhu života se navíc tvar chodidla mění a těsná obuv napomáhá nesprávnému formování klenby či chodidla. Jak tedy vybírat správnou obuv, abychom těmto problémům předešli?

Kritéria pro výběr správné (a zdravé) obuvi

Potýkáte-li se s bolestí a nevhodným tvarem chodidel, je to velmi pravděpodobně zapříčiněno nevhodným designem obuvi. Zpozornět byste měli zejména v případě, že se u vás vyskytnou:

  • puchýře
  • kuří oka
  • zarostlé nehty
  • vybočení a otlaky na kloubech prstů

Obuv by měla být vybírána tak, aby se prsty nedotýkaly horní strany špičky boty (ani při chůzi). Bota by se měla opírat o klenbu a prsty by měly zůstat volné s prostorem pro pohyb. Boty byste si měli kupovat večer, jelikož prsty mají během dne tendenci mírně natékat, a budete-li si kupovat boty ráno, může se stát, že po celodenním nošení vám nebudou sedět.

Příliš těsná obuv

Pokud se potýkáte se jmenovanými problémy, tzn. otlaky či puchýři, znamená to, že vybraná obuv není pro vaše chodidla vhodná. Působí-li bota nevhodným tlakem na některou z částí chodidla, znamená to, že je v tomto místě příliš úzká a bude vám nohy deformovat v průběhu celého nošení (i v případě, že postupně povolí). Boty si můžete nechat přešít, nebo je raději vyměňte za větší, je však možné, že vám nebude sedět design a větší velikost vás bude tlačit zase na jiném místě.

Příliš veliká obuv

Vyberete-li si obuv větší, než jaká je ve skutečnosti pro vaše chodidla vhodná, riskujete, že nebude poskytovat chodidlům dostatečnou oporu. Noha bude mít tendenci se v botě nadměrně zvedat, aby zabránila jejímu sklouznutí, což může vést až ke zkrácení šlach chodidla a chronické bolesti spojené s plantární fasciitidou. Stejný problém se může rozvinout také budete-li často nosit ochozené a opotřebované tenisky.

Kostival jako lék na bolest nohou

Potýkáte-li se často s bolestí nohou způsobenou nesprávnou obuví, můžete si od ní ulevit nebo je kontinuálně zmírňovat či léčit prostřednictvím kostivalu lékařského. Tato bylinka obsahuje spoustu pozitivních látek, které podporují obnovu kostních buněk a tkání. Aplikovat jej můžete orálně (konzumací kapek), nebo máčením nohou v kostivalové lázní, případně hojivými zábaly nebo v podobě masti.