Toto musíte vědět dříve, než začnete s hubnutím. Jak funguje naše tělo v době, kdy hubneme přebytečné kilogramy?

0
(0)

Dalibor , 18. 08. 2020

Obezita je jedno z nejdiskutovanějších témat za posledních několik let. Doba je čím dál více uspěchaná a tak často, kdy nestíháme, sáhneme po předpřipravených pokrmech, či jídlech z fast foodu a tak se děje jediné a to, že tloustneme a tloustneme. Mnozí lidé tak neustále dokola bojují s přebytkem kilogramů a jsou v jednom začarovaném kruhu, protože nemají ani čas si vařit zdravější varianty jídel, natož pak se nějakým způsobem hýbat a vykonávat alespoň nějakou sportovní aktivitu. Největším problémem obezity je právě obrovský příjem energie ze spotřebovaného jídla a nedostatečný výdej energie v podobě pohybové aktivity. Nejhorší situace je u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Z tohoto důvodu je bohužel dle statistik téměř každý třetí člověk obézní. Což jsou velmi šokující skutečnosti.

Proč a jak se tuk v těle ukládá

Pokud sníme vysoce kalorické jídlo a nevynaložíme žádnou energii, čímž bychom si zvýšili náš kalorický výdej, tak ho naše tělo pomocí tukových buněk uloží jako nevyužitou energii na později. A čím více takových jídel pozřeme, tím více tukových buněk vzniká. Největším nebezpečím je pak to, že naše tělo začne tuk hromadně ukládat i do svalů a vnitřních orgánů, což se pro nás stává nebezpečným. Jedná se o takzvaný viscerální tuk a ten pak může způsobovat:

  • rakovinu
  • deprese
  • srdeční zástavu
  • a další velmi závažná onemocnění

Dříve byly zásoby tuky v těle žádoucí, protože jsme díky tomu dokázali přežít déle za nepříznivých mrazivých podmínek a v době, kdy jsme neměli dostatek jídla. Ale to už přeci dávno neplatí a tak je zbytečné, abychom si tyto zásoby tvořili.

Jak se přebytečného tuku zbavit

Základem všeho je zvýšení energetického výdeje, neboli zvýšení pohybové aktivity, jedině tak dosáhneme toho, že počet tukových buněk bude klesat a my budeme ubírat na váze. Existuje jednoduchá rovnice, která říká, že energetický výdej musí být vždy větší, než energetický příjem. Pokud se této rovnice budete držet, tak jsou výsledky zaručeny. Nezapomeňte, že na to, aby mohlo naše tělo každý den fungovat, potřebuje dostatečnou energii, kterou spotřebují naše orgány, svaly, srdce, plíce a ostatní. Ty tuto uvolněnou energii využívají k tomu, aby mohli fungovat. Pokud zvýšíme náš energetický výdej, tak se stane to, že se nám zrychlí metabolismus a naše tělo začne tuto energii čerpat z uložených tukových buněk a my tak začneme postupně hubnout. Proto je tak velmi důležité, abychom si hlídali naši stravu a pohybovou aktivitu. Pouze tak můžeme dosáhnout pozitivních výsledků a hubnout efektivně bez jojo efektu. Takže už žádné drastické diety, ale řídit se jednoduchou rovnicí, která pomůže každému z vás.