Zapomeňte na zápach z promočených zimních bot. Pryč s vlhkostí během chvilky.

0
(0)

Dalibor , 04. 12. 2020

Zimní období přináší, kromě radosti z čerstvě napadené sněhové pokrývky a pohledu na zasněženou krajinu, také celou řadu nepříjemností. Jednou z těch nejčastějších jsou boty promočené od sněhu, který roztál po návratu do tepla. Co dělat, abychom zamezili nepříjemnému zápachu, který se v tomto případě často objevuje?

Trh nabízí velké množství nejrůznějších sprejů a dalších vychytávek, které vaše boty zápachu zbaví okamžitě. Většina podobných přípravků však obsahuje značné množství chemických látek včetně umělých parfémů, které nejsou pro lidské zdraví nejvhodnější. Předejít zápachu vzniklého vlhkostí lze i bez nich. Jak? Je to snadné.

Pryč s vlhkostí

Nejprve do bot vložíme papír či jinou látku absorbující vlhkost. Vhodné pro tento účel je novinový papír. Takto vycpané boty umístíme na teplé a suché místo – to abychom proces uspíšili a zajistili jeho efektivitu – kde je ponecháme tak dlouho, dokud nebudou zcela suché.

Abychom zabránili dalšímu promoknutí, naneseme na povrch obuvi včelí vosk či jiný jemu podobný mastný přípravek. Nezapomínáme při tom na oblast v okolí švů. Po pečlivém nanesení ochranné vrstvy otřeme botu hadříkem. Takto docílíme vzniku ochranného povlaku, který svými vodoodpudivými vlastnostmi zamezí nasáknutí vody do materiálu.

Významnou roli zde hraje také materiál, ze kterého jsou dané boty vyrobené. Pokud je vaše obuv z kůže či její imitace, za tímto účelem vám skvěle poslouží také ricinový olej.

Mezi další z mnoha nepříjemností, jež jsou pro zimní období typické, patří také sůl používaná na posyp silnic či chodníků. Mimo to, že zamezí vzniku nebezpečného náledí, zanechá na obuvi bílé stopy. Zbavit se jich není nic snadného. Co s nimi? Pomůže ocet s vodou. Tyto dvě položky smícháme dohromady a vzniklým roztokem skvrny otřeme.