Jak dokáže jóga změnit váš mozek (k lepšímu!)

0
(0)

Dalibor , 07. 01. 2020

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vám jóga mění mozek? Ukazuje se, že ten pocit štěstí po cvičení, který pociťujete, není jen ve vaší hlavě.

Za použití snímkování mozku vědí nyní vědci dokázat, že jóga skutečně mění chemii vašeho mozku. A k dobrému.

Právě tak jako cvičení pohybů tai-či, i používání jógy jako formy cvičení a meditace může pomáhat přirozeně léčit celou řadu zdravotních problémů, především těch, které mají původ v mozku a souvisejí s pamětí.

Jak jóga mění váš mozek

Zatímco přírodní terapie, mezi které patří i jóga, nemají ve srovnání s farmaceutickým průmyslem a průmyslem biotechnologií množství financí na velké studie, začínáme být svědky vynořování se přesvědčivých vědeckých údajů.

Některé z nejlepších dosavadních vědeckých poznatků ukazují, jak jóga mění váš mozek, a také její vliv na úzkost, depresi a toleranci bolesti.

Jóga uvolňuje látku GABA

Věděli jste, že jóga je přírodním lékem proti úzkosti? To proto, že působí na hladiny GABA ve vašem mozku.

GABA je zkratka pro kyselinu gama-aminomáselné, o níž se někdy hovoří jako o inhibičním neurotransmiter vašeho těla. Je velmi důležitá pro potlačování nervové aktivity.

Vaše GABA neurotransmitery vytvářejí podobný uklidňující efekt jako pití alkoholu (bez škodlivých vedlejších účinků).

A samozřejmě zklidňující účinky alkoholu jsou pouze dočasné, po opadnutí opilosti často narůstá úzkost .

 

Jóga zvyšuje ve vašem mozku tvorbu přirozené GABA bez tradičních léků proti úzkosti, jejichž úkolem je pomáhat vašemu tělu uvolňovat GABA. Problém však je, že vysazení těchto benzodiazepinových léků může vést k závažným abstinenčním syndromem.

Joga zní lépe než nespavost, záchvaty a, ironicky, další úzkost spojená s vysazením léku.

Zapojte ásany!

Ačkoliv chůze na hubnutí skutečně zabírá, nemusí být vaší nejlepší ochranou před úzkostí.

Podle studie z roku 2010, zveřejněné v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, uvolňuje cvičení jógy v mozkovém Talamo více uklidňující GABA než chůze.

Ve srovnání s hodinu trvajícím příjemným čtením zvyšuje 60-minutové cvičení jógy hladiny GABA více až o 27%. Kvůli své kombinaci dýchání, meditace a pohybu by tak jóga mohla být jedním z nejlepším cvičení na potlačování úzkosti.

Joga vytváří v mozku zdravější šedou hmotu

Podle Národního ústavu zdraví dokáže jóga skutečně předcházet účinkům chronické bolesti na mozek nebo bolesti dokonce i zvrátit. Lidé trpící depresí mohou mít vlastně v důsledku chronické bolesti snížené množství šedé hmoty.

Šedá hmota se nachází v cerebrálním kortexu a subkortikálnych oblastech mozku. Její úbytek může vést ke zhoršení paměti, emocionálním problémům, horšímu snášení bolesti a snížené kognitivní činnosti.

Jóga a meditace však mají na mozek opačný účinek než chronická bolest.

A víte co? Lidé, kteří pravidelně cvičí jógu, mají ve svých mozcích, v oblastech, které jsou zainteresované do tlumení bolesti, tlustší vrstvy šedé hmoty.

To značí, že jóga by mohla být účinným lékem na jisté druhy deprese - a jedním z nejlepších přírodních léků proti bolesti, na který se můžete spolehnout.

U těhotných žen náchylných k depresi může jóga dokonce působit jako přírodní antidepresivum.

Studie z roku 2012, zveřejněná v časopise Complementary Therapies in Clinical Practice , zjistila, že u ohrožených žen meditační jóga výrazně snižovala příznaky deprese.

Závěrečné úvahy o tom, jak jóga mění váš mozek

Díky svým jedinečným dechovým, meditačním a natahovacím cvičením, které člověk zavede do své praxe, by mohla být joga nejdůležitější formou cvičení pro boj s úzkostí.

 

Existuje sice mnoho různých forem jógy, já vám však doporučuji začít s tou mírnou a experimentovat s hledáním druhu, který vám nejvíce vyhovuje.

Lékařský výzkum nám říká, že jóga úžasnými způsoby mění náš mozek. Patří k nim zalévání našeho mozku uklidňující GABA a růst šedé hmoty v oblastech, které nás dělají schopnými snášet bolest.

Toto je velmi důležité pro ty, kteří žijí s chronickou bolestí. Až příliš mnoho lékařů vám velmi rychle předepíše léky proti bolesti. Vyzkoušejte místo nich raději jógu. Váš mozek se vám poděkuje.

👍 Tento návod je užitečný