Jednoduchý návod, jak rychle a snadno oloupat vařená vajíčka. Tento způsob určitě neznáte.

0
(0)

Dalibor , 04. 06. 2021

Pokud máte rádi vařená vejce, pak se vám už určitě stalo, že při loupání se skořápka strhávala i s kousky bílku, případně šla strhávat jen po velmi malých kouskách. V případě, že takových vajec musíte oloupat víc, stane se z tak banální věci zdlouhavá a otravná činnost. Možná ale vejce jen loupete špatně. Podívejte se na geniální trik, díky kterému budou vejce oloupaná raz dva.

Jednoduchý trik šéfkuchařů

V první řadě se vyhněte příliš čerstvým vejcím, protože ty se loupají hůř. Po uvaření je ideálně nechte ještě pár dní v lednici, skořápka pak půjde dolů snáz. Při samotném vaření vajec, přidejte do vody trochu jedlé sody. Ta vyrovná pH a usnadní tím následnou úpravu. Šéfkuchaři ale přísahají ještě na jeden trik, který jim šetří spoustu času.

Vejce uvařte jako obvykle, jen s trochou jedlé sody. Ihned po uvaření vodu z vajec slijte a vejce vložte do mísy se studenou vodou. Pod tekoucí vodou pak s vejci začněte hrkat a třepat. Když se po nějaké době na vejce podíváte, zjistíte, že se skořápka z vajíčka svlékla téměř sama. Stačí jen posbírat skořápky a vejce jsou připravené ke konzumaci.

Jak dlouho vejce vydrží?

Vejce jsou trvanlivější, než si většina lidí myslí. Obvykle jsou zcela v pořádku i po datu minimální spotřeby, které najdeme na krabičce. Pokud navíc budete vejce skladovat v lednici špičatější stranou dolů, jejich trvanlivost se ještě zdvojnásobí. Vydrží tak čerstvé i po dobu dvou měsíců. Vejce ale neskladujte v kartonových proložkách, raději je vyndejte do speciálních plastových přihrádek v lednici.

Navzdory všeobecnému přesvědčení by se vajíčka v lednici neměla skladovat ve dvířkách. Dejte je raději dozadu. Vejce špatně snáší změnu teploty. Pokud jste je zakoupili v obchodě, který je uchovával v lednici, ideálně je do lednice uložte i vy. Pokud máte domácí vajíčka, případně pokud jste je zakoupili od farmáře a nebyla ještě chlazená, není uložení v lednici nutné. Stačí je uchovávat v teplotě od 5 do 15 °C.