Známý opravář praček mi poradil co dělat, aby mi pračka vydržela spoustu let. Nyní se s vámi podělím o radu.

0
(0)

Dalibor , 03. 11. 2020

Čistá pračka je základ pro dokonale čisté prádlo. Příliš lidí si to neuvědomuje, ale tak to skutečně je. Ponechání pračky bez pravidelné údržby je velká chyba. Budou se v ní totiž tvořit a šířit plísně, které způsobují malé skvrny na oblečení. A víte, jaký je nejlepší způsob čištění pračky? Zde jsou jednoduché tipy na čistění jednotlivých částí pračky a další tipy pro její údržbu.

Jak čistit pračku krok za krokem

Plísně, vodní kámen a další věci, které nevidíte, způsobují, že oblečení není dokonale čisté a ze stroje vychází nejen špinavé, ale také zapáchající. Kromě toho je čištění pračky důležité, abyste prodloužili její životnost. Dnes se podíváme hned na několik postupů, které můžete provést při čištění:

  • vnitřní části,
  • filtru,
  • gumy.

Vyčistěte pořádně vnitřek

Tímto způsobem je nutné pračku čistit alespoň jednou za měsíc, aby nedocházelo ke kontaminaci. Odstraníte tím všechny odolné houby, bakterie, staré skvrny a plísně. Potřebovat přitom budete jen teplou vodu k naplnění bubnu pračky a ½ karafy octa, ideálně s obsahem alkoholu. Postup je velmi jednoduchý. Zvládne ho každý a ocet je levný, takže vás to ani nepřijde draho.

Do bubnu nalijte hodně teplé vody a naplňte jí co největší část bubnu. Přidejte ocet, naprogramujte krátký cyklus a nechte do celý dokončit. Otevřete pračku a nechte ji vyvětrat a vysušit tak dlouho, jak to bude nutné. Jde o velice jednoduchou věc, která vám ovšem hodně pomůže. Teplota je na vás, ideální je ale pustit tam klasicky 40 stupňů.

Údržba filtru

Díky čistému filtru bude vaše oblečení čistější a nebude pouštět vlákna. Proto je důležité, abyste ho neustále udržovali bez nečistot, aby mohla pračka správně fungovat. Jak na to? Odpojte napájecí kabel a vypněte pračku. Zkontrolujte, zda je úplně prázdná. Otočte víčkem filtru a zatáhněte. Ručně odstraňte vlákna, papír, knoflíky a cokoli dalšího, co tam je.

Uchopte šroubovák a otočte jím, abyste odstranili méně přístupnou část. Vyčistit musíte všechny části. Dejte ho zpět a velmi dobře uzavřete. Tento postup nemusíte praktikovat každý měsíc, ale jednou za čas je dobré ho alespoň vyndat a zkontrolovat, jak jste na tom. Jednou za čtvrt roku byste ho měli pořádně vyčistit.

Nezapomínejte na gumu

Tato špína může zůstat nepovšimnutá, ale když se hromadí po dlouhou dobu, zápach se stane nesnesitelným. Na údržbu gumy potřebujete 3 litry vody, citronovou šťávu, šálek peroxidu vodíku a suchý hadřík.

Opatrně odstraňte gumu a zapamatujte si, jak jste to udělali. Stiskněte citrony a dejte šťávu do kbelíku. Přidejte tři litry vody a peroxid vodíku. Touto směsí naplňte postřikovač. Po vyčištění nastříkejte směs a otřete suchým hadříkem. Víko nechte hodinu otevřené, dokud pořádně nevyschne. Tento postup opakujte vždy, když uvidíte, že je to nutné. U každé pračky se to bude lišit.