Neberte tyto problémy na lehkou váhu. Jak bojovat proti cystickým uzlinám štítné žlázy.

0
(0)

Tomáš , 12. 07. 2021

Štítná žláza, nacházející se v oblasti krku, je zodpovědná za tvorbu a uvolňování hormonů, které řídí progresi a rychlost metabolismu. Občas se stává, že se na štítné žláze objevují malé výrůstky zvané cystické uzliny. Mohou být buď pevné, nebo kapalné. Obvykle nejsou život ohrožující, nemohou se šířit a tudíž vést k rakovinovému bujení.

Jak se uzliny projevují?

Velké cystické uzliny jsou na krku patrné a způsobují problémy při polykání. Jinak se projevují zvýšenou nervozitou, zrychlenou srdeční frekvencí a úbytkem hmotnosti. To je způsobené nadměrným množstvím tyroxinu, které mají cystické uzliny sklony vylučovat. Naštěstí v dnešní době existuje spousta možností, jak tyto uzliny léčit.

Některé z těchto postupů zahrnují terapii radioaktivním jódem, jiné si žádají chirurgický zákrok. Také existuje mnoho možností alternativní léčby a stravovacích návyků, které jsou při odstraňování cystických uzlin velmi účinné. Především byste se měli vyvarovat cukru a různých zpracovaných potravin.

Vyhněte se cukru

Cukr a mnoho chemických látek obsažených ve zpracovaných potravinách podporují růst cystických uzlin. Sladké a zpracované potraviny raději nahraďte výživným ovocem a zeleninou. Vyhýbejte se také smaženým a mléčným výrobkům, jelikož mají schopnost stimulovat zánět a tím způsobovat i nadměrnou produkci hlenu. Vyhýbejte se i ostatním potravinám, které podporují nadměrné zahlenění.

Do své stravy naopak zahrňte potraviny bohaté na jód. Nedostatek jódu je jednou z typických příčin cystických uzlin štítné žlázy. To je také důvod, proč konzumace dostatečného množství potravin obsahujících jód zmírňuje problémy s cystickými uzlinami spojené. Mezi potraviny s vysokým obsahem jódu patří především brambory, některá zelenina, krevety, korýši, ryby, sušené ovoce, krůtí prsa, banány a jahody.

Zařaďte do stravy citrusy

Snažte se konzumovat hodně citrusových plodů, například pomeranče, citrony, mandarinky, grapefruity a další. Pomáhají tělu eliminovat hlen a navíc jsou nabité vitamínem C, což je silný antioxidant, který posiluje imunitní systém a snižuje riziko rakoviny. Omezte alkohol a kofeinové nápoje. Mezi ty nepatří pouze káva, ale také některé čaje nebo limonády.

Místo ranní kávy si zkuste dopřát zázvorový nebo bylinkový čaj. Mají unikátní schopnost utišit zánět a navíc neobsahují žádný kofein. Toxiny z těla vyplavuje také bentonitový jíl. Lžičku jílu rozmíchejte ve vodě a pravidelně pijte. Takový nápoj si můžete dopřávat i jako prevenci proti vzniku cystických uzlin a k podpoře celkového zdraví.

Vyzkoušejte ženšen

K tradičním lékům na cystické uzliny patří ženšen. Kromě toho, že tělu doplňuje potřebnou energii, má silné protizánětlivé vlastnosti, které v boji proti cystickým uzlinám výrazně pomáhají. Protože doprovodnými příznaky cystických uzlin je bušení srdce a nervozita, doporučuje se vyvarovat se nadměrnému stresu. Vyzkoušejte jógu, masáže, relaxační koupele nebo meditační techniky, které vám pomohou vypořádat se s každodenním stresem.

Kromě nedostatku jódu může být příčinou vzniku uzlin adenom štítné žlázy, který vzniká růstem normální tkáně štítné žlázy. Na vině může být i chronický zánět spojený se sníženou aktivitou štítné žlázy. Převážná většina uzlů nevyvolává téměř žádné příznaky a ani nepředstavují závažný zdravotní problém. Stává se tedy, že se na uzliny přijde náhodně při standardním lékařském vyšetření.

Kdy je nutný chirurgický zákrok?

Ačkoliv je naprostá většina uzlin nezhoubná, někdy je třeba je i přesto chirurgicky odstranit. Je to nutné zejména pokud způsobují zvýšenou funkci štítné žlázy, zvětšují se, způsobují pacientovi výraznější obtíže, tlačí do hrudní dutiny nebo na okolní orgány a někdy také z čistě kosmetických důvodů. Odstraňuje se buď celá štítná žláza, nebo jen jeden její lalok.