Intimní problémy trápí vysoké procento žen. Jak jim předcházet?

0
(0)

Dalibor , 13. 10. 2020

Ženská intimní oblast potřebuje pro zdravé fungování šetrnou péči a rovnováhu. Nemá smysl se mýt několikrát denně agresivními mýdly, na druhou stranu je třeba dodržovat hygienu a pečovat o sebe s citem a rozumem. Problémy mohou nastat již při nesprávném výběhu hygienických pomůcek. Na co si dát pozor, pokud nechceme riskovat infekci, výtok či jiné komplikace?

Tampony měňte včas, pozor také na příliš tupou žiletku

Tampony jsou nedocenitelnou hygienickou pomůckou. Díky nim můžeme během svých dnů plavat, cvičit, vyhneme se nepříjemnému zápachu. I přes všechna pozitiva se stále jedná o cizí předmět v našem těle. Je tedy třeba je často měnit, samozřejmostí je také důkladné mytí rukou před a po manipulaci. Pokud tampon nevyjmete včas, riskujete poškození zdraví.
Zarůstající chloupky se zdají být spíše kosmetickým než zdravotním problémem. Pokud ale použijeme tupou žiletku nebo před ním nenavlhčíme dostatečně pleť, může se stát, že se bolestivé vřídky nebudou chtít zahojit a vznikne zánět. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře.

Příčiny vašich zdravotních problémů vám pomůže odhalit gynekolog, nestyďte se ho navštívit

Možná máte problémy s nedostatečnou lubrikací. Tu často způsobují hormonální výkyvy spojené s užíváním antikoncepce, kojení, případně užívání některých druhů léků. Nezvyklý výtok či nepříjemný zápach může značit infekci, případně se může jednat o doprovodný příznak nachlazení či jiné nemoci. Krvácení mimo cyklus může být způsobeno více či méně závažnými změnami, jako jsou hormonální nerovnováha, novotvary (myomy, polypy), cysty, mimoděložní těhotenství, infekce, nebo dokonce rakovina děložního čípku. Všechny výše uvedené problémy je třeba řešit s ošetřujícím lékařem. Neignorujte varovné příznaky, zdraví máte jen jedno.

Jak můžete předejít problémům v intimní oblasti?

  • věnujte pozornost správné hygieně,
  • noste pohodlné a kvalitní spodní prádlo z přírodních materiálů,
  • holte pouze vlhkou pokožku,
  • měňte včas hygienické potřeby,
  • nepoužívejte parfémovaný toaletní papír a agresivní mýdla,
  • navštěvujte pravidelně svého gynekologa.