Užíváte často ibuprofen? Odborníci říkají, abyste s tím okamžitě přestali

4.6
(73)

Dalibor , 12. 11. 2019

Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivé léčivo, které se používá k léčení bolesti, horečky a zánětu.

Jedná se o jeden z nejpopulárnějších léků.K dostání je bez předpisu, a všeobecně je považován za bezpečný. Nicméně nedávné studie zjistily o tomto léku něco velmi šokujícího!

Ibuprofen

Bouřlivé diskuze pro omezení prodeje ibuprofenu začaly poté, co bylo zjištěno riziko náhlé srdeční zástavy. Podle nejnovějších výzkumů provedených v Dánsku se jedná až o 31 %. U léku Diclofenac skupiny NSPZL, který je v některých zemích k dostání bez předpisu, se riziko zvyšuje až o 50 %. Prof Gunnar Gislason z University v Kodani, který vedl výzkum, apeluje na přísnější kontroly prodeje ibuprofenu a jiných protizánětlivých léků skupiny NSAID.

Profesorova řeč

Řekl: „To, že jsou tyto léky volně prodejné navozuje dojem, že musí být i bezpečné. Výsledky výzkumů jsou ale krutou připomínkou toho, že tyto léky nejsou neškodné. Diklofenak a ibuprofen, 2 běžně používané léky, zvyšují riziko srdeční zástavy.“

Nebyl to první výzkum, který prokázal nepříznivé účinky těchto léků na lidský organizmus. Výzkum a výsledky byly zveřejněny už loni v British Medical Journal. Během starších výzkumů lékaři zaznamenali i abnormální srdeční rytmus – který může vést k selhání srdce – a zvýšené riziko srdečního infarktu a mrtvice při pravidelném užívání.

Gislason varoval lidi se srdečními potížemi, aby tyto léky okamžitě přestali užívat. „Léky skupiny NSPZL bychom měli užívat s velkou opatrností. Vyhýbat by se jim měli pacienti trpící kardiovaskulárním onemocněním nebo rizikem jejich vzniku.“ řekl.

A dodal: „Nemyslím si, že tyto léky by měly být volně prodejné v supermarketech nebo na čerpacích stanicích, kde neexistuje odborné poradenství o tom, jak je užívat.“

Gislason navrhl, že by měly být užívány pouze po konzultaci s lékařem nebo farmaceutem.

„Tyto léky by měly být dostupné pouze v lékárnách a měly by se užívat jen v omezeném množství a v nízkých dávkách,“ řekl a dodal: „Ve společnosti převládající názor, že jsou tyto léky bezpečné, je absolutně mylný."

Pokud si můžete koupit tyto léky v obchodech, automaticky vás napadne: „Musí být přece bezpečné.“

„Naše studie ale potvrzuje, že tyto léky zvyšují riziko srdeční zástavy a konzultace s lékařem nebo farmaceutem je přímo nevyhnutelná.“

Výzkum zástav srdce

Dánští výzkumníci studovali výsledky téměř 29 000 pacientů, kteří měli srdeční zástavu mezi rokem 2001 až 2010. Zjistili, že užívání jakéhokoli léku skupiny NSAID zvýšilo pravděpodobnost srdeční zástavy až o 31 %. Gislason řekl, že člověk by neměl užít víc než 1200mg ibuprofenu denně. Sdílejte tento článek s přáteli a rodinou.