Hyperhidróza: Pryč s nadměrným pocením rukou. Zde jsou rady jak se této nepříjemnosti zbavit i bez pomoci lékařů.

0
(0)

Dalibor , 15. 07. 2020

Už jste se někdy setkali s pojmem „hyperhidróza“? Pokud touto poruchou sami netrpíte nebo se nevyskytuje ve vašem blízkém okolí, budete ji nejspíše znát pod běžně užívaným slovním spojením „nadměrné pocení“.

Pocení jako takové je pro lidský organismus velice důležité, zajišťuje správnou termoregulaci a probíhá u každého z nás. Pokud však někdo trpí nadměrnou produkcí potu, doporučuje se navštívit lékaře – specialistu, tedy v tomto případně primárně dermatologa, který může s tímto problémem pomoci.

To, co lidé, kteří tento problém mají, popisují jako nejnepříjemnější průvodní jev, je, jednoduše řečeno, pocit trapnosti. Stačí trochu teplejší počasí nebo jen lehce zvýšená fyzická aktivita (často jen schůze do schodů), a hyperhidróza se projeví naplno zejména zvýšenou vlhkostí dlaní, podpaží a chodidel, což samozřejmě nijak neusnadňuje mezilidské vztahy, a to jak osobní, tak pracovní.

Pot jako takový se kromě zvýšeného tepla a fyzické námahy objevuje přirozeně také například

  • při horečnatých onemocněních,
  • ve stresových situacích, nebo
  • když se člověk opravdu něčeho bojí nebo bojuje s fóbií.

Pokud s tímto problémem navštívíte lékaře, může vám v závislosti na jeho závažnosti předepsat léky, tzv. anticholinergika, může nasadit dermatologickou léčbu, případně může v nejtěžších případech doporučit i chirurgický zákrok, při kterém se obvykle odstraní potní žlázy v podpaží nebo se provede operativní zákrok v oblasti hrudníku.

Existují však samozřejmě i některé formy přírodní léčby, které moou nadměrné pocení zmírnit.

Jedlá soda

Do větší mísy s čerstvou studenou vodou přidejte dva šálky jedlé sody, promíchejte a do lázně ponořte ruce i nohy. Když budete tento proces denně opakovat, uvidíte, že budete mít s pocením mnohem menší potíže.

Dětský zásyp (pudr)

Pokud váš problém s pocením není příliš silný, můžete pro eliminaci potu využít také vysoce savých vlastností dětského zásypu, který je vzhledem ke svému složení vhodný pro všechny typy kůže, i citlivější.

Rajčatový džus

Do větší mísy s teplou vodou přidejte dva šálky rajčatového džusu a přibližně na 30 min denně do této směsi ponořte své končetiny. Během namáčení si kůži rukou a nohou lehce drhněte vhodným kartáčem nebo lufou. Na první pohled se sice jedná o poněkud zvláštní kúru, budete však mile překvapeni jejími účinky.

Jód

Nadměrné pocení může být příznakem toho, že vaše tělo trpí nedostatkem jódu. Ten lze ve stravě doplnit zejména vejci a rybami a lékař vám případně může předepsat také jód v tabletkách. V každém případě vás lékař zřejmě vyšetří i v souvislosti s funkčností vaší štítné žlázy.

Čaj

Zklidňující účinky čaje jsou obecně známy – nejen, že jeho pití působí blahodárně na lidský organismus, ale například čajové sáčky pomáhají v boji proti únavě pleti a očí. Složení čaje však napomáhá také snížení pocení. Ve vhodné větší nádobě nechejte ve vodě vyluhovat 5 sáčků libovolného druhu čaje a poté lázeň použijte pro zklidnění kůže rukou i nohou. Kúru se doporučuje opakovat denně po dobu 30 minut. 

Nezapomeňte, že čím vice se potíte, tím vice je zapotřebí pít vody, aby se obnovila rovnováha v těle a srovnala se i hladina potu.

👍 Tento návod je užitečný