Pamatujete na chleba s křupavou kůrkou z dom SOCIALISMU? Zde máte recept, jak si ho udělat doma.

0
(0)

Dalibor , 29. 04. 2021

Dojít si koupit pečivo do obchodu umí každý z nás. Málokdy se nám ale podaří sehnat opravdu čerství chléb, který není z rozmraženého polotovaru. A přitom čerstvě upečený chléb je mnohem chutnější než ten rozmražený. Ale co když vám prozradíme, že je velmi snadné upéct si chléb doma? Postačí vám k tomu pouze pár běžných surovin a vyndávat nemusíte ani váhu. Tento hrníčkový recept je velmi snadný a chutný. Jak tedy na upečení čerstvého, dobrého a křupavého chleba?

Potřebné suroviny

Na přípravu domácího chleba si nachystejte tyto suroviny a už brzy si budete moci vychutnávat lahodné těsto a křupavou kůrku:

  • 3 hrnky polohrubé mouky
  • ¼ hrnku mléka
  • 1 hrnek teplé kohoutkové vody
  • 3 polévkové lžíce rostlinného oleje
  • 1 ½ čajové lžičky strouhaného droždí
  • ½ čajové lžičky krystalového cukru
  • ½ čajové lžičky soli

Postup přípravy

Při přípravě chlebového těsta je velmi důležité nachystat jako první kvásek. Ten nachystáte tak, že ohřejete ¼ hrnku mléka tak, aby bylo teplé, ale nikoli horké. Mléko přelijte z hrníčku do mísy, přidejte do něho sůl, cukr a strouhané droždí. Všechny tyto ingredience v míse důkladně promíchejte, aby se sůl s cukrem rozpustila. Do takto nachystaného kvásku stačí už jen nalít celý hrnek teplé vody a oleje.

Všechny ingredience v míse opět důkladně promíchejte, aby vzniklo hladké těsto. Nelekejte se, těsto bude nyní velmi řídké, což je v pořádku. S tím vám pomůže mouka, kterou je teď potřeba do mísy s těstem prosít přes síto, aby se netvořily hrudky. Prosejte všechny 3 hrnky mouky najednou. Nyní se v těstě nachází všechny ingredience. Těsto naposledy důkladně promíchejte a utvořte jednotné těsto. Mělo by být trochu lepivé.

Nyní si vezměte další mísu, která by měla být dostatečně velká na přendání celého těsta. Tu vymažte jakýmkoli rostlinným olejem, přendejte do něho těsto, přikryjte utěrkou a nechte alespoň po dobu 1 hodiny v klidu kynou na teplém místě. Poté vyndejte těsto na plech, utvořte tvar chleba a pečte na 180 ° po dobu zhruba 40 minut.