Šťavnaté a voňavé: hnojení jahod správným přípravkem zajistí sklizeň sladkých plodů.

0
(0)

Dalibor , 06. 05. 2021

Jahody milujeme všichni. Jsou sladké a také naprosto výživné. Poskytují našemu tělu velké množství důležitých vitamínů, ale i minerálních látek. Lze je využít na sladkou omáčku, do knedlíků, na shaky, na svačinku. Obsahují značné množství vitamínu C, B, A a jiné. Z minerálních látek to je draslík, vápník, fosfor a železo. Abyste si ale takové lahodné jahody nabité vitamíny užili, je třeba nyní využít sílu hnojiva. A jak jistě víte, nejlepší bude, pokud použijete hnojiva s obsahem přírodních látek, nikoliv těch chemických.

Proč jahody na jaře hnojit a čím?

Hnojení jahod na jaře je velmi důležité. Poskytnete tak malým rostlinám potřebné stopové prvky a jahody budou lépe dozrávat a také jejich plody budou větší a lahodnější. Rostliny budou silnější a budou plodit mnohem více plodů. K tomuto kroku nemusíte kupovat chemická hnojiva ze zahradnictví, můžete použít pouze droždí. Taková surovina je bohatá na vitamín B, bílkoviny, sacharidy a důležité minerální látky. Pokud droždí rozpustíte ve vodě, vytvoří speciální a prospěšné sloučeniny, které podpoří rozrůstání kořenového systému, což je velmi důležité pro obnovu zdraví rostlin jahodníku. Takzvané kvasinky budou poskytovat výživu jahodám před rozkvětem a plodem. 

Jak připravit hnojivo z droždí?

K výrobě hnojiva můžete použít jak sušené kvasnice, tak i čerstvé droždí. Na výrobu hnojiva si připravte: dva a půl litru vody pokojové teploty a 500 gramů droždí rozlámaných na malé kousky - lépe se rozpouští. Promíchejte a nechte dva dny odležet na tmavém místě, bude probíhat proces zvaný fermentace. Po dvou dnech bude hnojivo připravené pro použití. Výsledek je nutné ještě ředit s vodou a to tak, že ho smícháte s dvaceti litry vody. Poté přibližně 200-500 mililitrů zředěného hnojiva použijete na jednu rostlinku jahodníku.

Hnojivo ze sušených kvasnic

Hnojivo si připravte v tomto množství: dva sáčky kvasnic, dvě lžíce cukru a dva hrnky teplé vody. Veškeré suroviny ve vodě rozpusťte a nechte louhovat na teplém místě po dobu čtyř hodin. Výsledný koncentrát zřeďte v kbelíku či jiné nádobě s vodou pokojové teploty. Lze použít 250 mililitrů hnojiva na dva litry vody. Takhle poskytněte jahodám výživu třikrát za sezonu.

Kdy poskytnout hnojení

Poprvé jahody hnojte v polovině jara - koncem dubna, začátkem května, druhá dávka by měla proběhnout koncem jara před růstem plodů. Třetí dávka by měla být po sklizni plodů, a to je jistě na podzim.