Hlavní příčina šíření koronaviru, podle ekonomu

0
(0)

Dalibor , 25. 03. 2020

Na šíření nového koronaviru má vini globalizace, bude následovat hospodářská recese a dramatické změny ve společnosti po celém světě, řekl v rozhovoru pro Sputnik hlavní ekonom a ředitel pro investice Saxo Banku Steen Jakobsen.

„Globalizace je hlavní příčinou nepříjemností (rychlého šíření viru), svědčí o tom rozsah cestování po světě,“ soudí Jakobsen.

„Světová ekonomika upadne do recese a v některých zemích i do deprese. Bude znovu spuštěn byznys cyklus, který byl pozastaven světovou finanční krizí z let 2007 a 2008. Po krizi se stane ekonomika celkem silnější, protože před ní fungovala v problematickém režimu určovaném dluhem, individualismem a marží,“ domnívá se spolubesedník agentury.

Je přesvědčen, že po krizi dojde k rekonstruování společnosti, pravidel chování byznysu a spolupráce.

„Pamatujte si, že všechny přeměny pocházejí z krizí. To je nejrozsáhlejší krize, jakou jsem za 30 let své práce viděl. Překonáme ji a budeme silnější,“ je přesvědčen Steen Jakobsen.

Česko včera oznámilo třetí oběť epidemie. Má se jednat o 71letou ženu, která byla hospitalizována v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.
V zemi byla v souvislosti s onemocněním zavedena jistá opatření. Česko je nyní v nouzovém stavu, platí omezení pohybu a povinnost nosit roušku na veřejných místech. V pondělí vláda prodloužila veškerá opatření do prvního dubna.