Pálí vás žáha? Fakta o lécích na pálení žáhy, které ničí ledviny a jiné orgány byste měli vědět.

0
(0)

Dalibor , 27. 01. 2021

Znáte pocit pálení žáhy? Jedná se o nepříjemnou zkušenost, kterou jste možná přehlíželi. Pokud tomu tak opravdu je, nezvládli jste žáhu dostat pod kontrolu, mohou žaludeční kyseliny dráždit jícen, hlasivky, ale i hrdlo. Někdy se může stát, že tyto kyseliny se dostanou do plic a způsobí zápal nebo naopak bolestivé vředy. Jak jste asi zjistili, s častým pálením žáhy se nedá pohodlně žít. Jak to mnoho z nás řeší? Zajdou k lékaři, ten předepíše prášky a lidé odcházejí z ordinace spokojeni s domněním, že léky konečně tento stav vyléčí. Nejčastěji předepisované léky na potíže s pálením žáhy jsou inhibitory protonové pumpy, a to po celém světě.  

Léky na předpis, ale i volně dostupné

Existuje velká spousta léků na tyto potíže. Farmaceutické firmy nabízejí jak léky na předpis, tak i volně prodejné, které pomohou od pálení žáhy. Hlavní důvod, kvůli kterému pálí žáha je ten, že žaludeční kyseliny se vrací zpět do jícnu. Inhibitory - PPI, sníží vznikající žaludeční kyseliny, a když se po požití léků dostanou kyseliny zpět do jícnu, nezpůsobí pálení a jiné bolesti. Jsou ale tyto léky opravdu potřebné? Podle výzkumu až 70% lidí tyto léky, které naopak způsobují vážné zdravotní poruchy, nepotřebuje. Jaká rizika jsou možná při dlouhodobém užívání PPI?   

Onemocnění ledvin

Studie prováděná v John's Bloomberg School of Health, která měla možnost analyzovat vedlejší účinky PPI, se prováděla na více než 250 000 lidech. Bylo zjištěno, že lidé užívající léky každý den po dlouhou dobu, mají až o 13% vyšší riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin. Tato skutečnost se může projevit zadržováním vody v těle a toxickému přetížení. 

Onemocnění srdce

Další studie prováděná ve Stanfordově univerzitě zjistila, že pravidelné užívání PPI zvyšuje až o 16% vyšší riziko kardiovaskulární choroby. Inhibitory protonové pumpy jsou dokonalým pomocníkem na uhašení kyselin v žaludku, ale na druhou stranu mohou ovlivnit i samotné cévy: prozradil Dr. Nicholas Leeper, kardiolog a profesor chirurgie. Existuje jednoduché vysvětlení. Tyto léky snižují oxid dusnatý, který má za úkol uvolnění krevních cév. Pokud se tyto cévy zúží, mohou způsobit infarkt.  

Možné zlomeniny

Bohužel bylo zjištěno, že užívání léků na pálení žáhy může způsobovat osteoporózu, která vede k řídnutí kostí a tím pádem k možným zlomeninám. Lidé kteří užívají PPI déle než sedm let, by se měli mít na pozoru.

Špatná absorpce důležitých živin

Tělo musí produkovat žaludeční kyseliny, poté jsou veškeré živiny správně vstřebávány. Pokud snížíte kyseliny pomocí PPI, vaše tělo může postrádat důležité živiny, jako jsou vitamín B12, hořčík, vápník a železo. Což může způsobovat:

  • anémii
  • arytmii
  • svalové křeče
  • deprese
  • demenci

Tyto fakta vezměte v úvahu a pouvažujte na změně. Vyzkoušejte například jedlou sodu, která dokonale pomáhá s pálením žáhy, a navíc nezpůsobuje vážná onemocnění.

👍 Tento návod je užitečný