Epidemiolog varuje: Když se situace zhorší, k rozvolnění 11. května nemusí dojít

0
(0)

Dalibor , 03. 05. 2020

Rozvolňování opatření neznamená, že jsme na koronavirem zvítězili, upozornili na páteční tiskové konferenci vlády epidemiologové.

Může se stát, že pokud se situace v Česku v příštích dnech zhorší, uvolnění naplánované na 11. května dostane jinou podobu.

Zase bylo řečeno o tom, že kolektivní zodpovědnost je pryč a teď už to záleží na každém z nás.

„Pokud se ukáže, že pondělní vlna rozvolnění opatření zhoršila současnou situaci, nemusí k dalšímu zmírnění 11. května dojít v takovém rozsahu. Apelujeme tak zodpovědnost všech lidí,“ varoval epidemiolog před příliš velkým optimismem.

Bez individuální odpovědnosti to nepůjde. To, že se něco rozvolňuje, neznamená, že máme všechno za sebou,“ dodal epidemiolog na tiskové konferenci vlády. Na té jednotliví ministři představili pravidla, která s rozvolňováním souvisejí – přehledně čtěte tady.

Epidemiolog nenaléhá na Čechy bezdůvodně. V posledních třech dnech totiž opět zrychlil nárůst nákazy a může to prý souviset právě s rozvolněním, které už proběhlo v minulém týdnu.

Teď je to na každém z nás

Epidemiolog uvedl, že rychlejší přírůstek může mít souvilost třeba se shlukováním lidí před restauracemi. „Zrušili jsme zodpovědnost kolektivní a chceme ji nahradit zodpovědností každého z nás,” nabádal k opatrnosti.

Rychlejší nárůst se týká především Prahy a Ostravy.

Podle ministra zdravotnictví je to drobný signál. „Nechtěl bych to přeceňovat,“ prohlásil šéf resortu. Podle současného harmonogramu se mají 11. května otevřít restaurace a hospody s předzahrádkami, kadeřnictví, holičství, školy pro deváťáky a maturanty, mateřské školy nebo kina a divadla. Všude bude platit speciální režim, který má i nadále bránit šíření koronaviru.