Pacienti s COVID-19 přibývá v celé Evropě. Česko hlásí desítky nakažených a přes tisíc lidí v karanténě. Co na vývoji kolem koronaviru překvapilo odborníky, jak nebezpečná je situace v Íránu a jaké prognózy čekají v příštích dnech Českou republiku?
Důležeté je ochránit nejzranitelnější části populace, říká k situaci kolem šíření koronaviru epidemiologie a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty.
V rozhovoru mluvil o přijatých opatřeních, kterými chce česká vláda šíření infekce zpomaluje, i o povaze viru a jeho zkoumání.
Je možné na základě dosavadního vývoje i zavedených opatření odhadovat, jak se bude koronavirus v Česku dál šířit?
Pořád jsou to relativně jednotlivé případy, které denně přibývají. Pokud se nám tady objeví nějaké nezávislé ohniště, kde nebude jasný vztah k importům ze zahraničí a nebudou to jejich kontakty, tak se samozřejmě situace zhorší - bude to indikovat, že nějací bezpříznakoví lidé nebe lidé v inkubační době virus roznáší.
To by byla jménem optimální verze. Nicméně ani tak to není tragédie, Pokud se nám podaří ochránit ty nejstarší části populace. Věřím, že zavedení opatření MOHOU pomoct, ale určitě to není všespásné. Terminální zastavení to nebude. Ale POkud budou denně přibývat jen jednotky případů a většina z toho s nějakým vztahem k importům nebo podobně, tak není žádný Důvod k PANIC.
Virus tak trochu směrem tam, kam jsme nechtěli. Spousta rodičů Nemůže Zůstat doma a malé děti skončí u babičky s dědečkem.
Seniorům celou dobu říkáme, že je pro ně Klíčová vlastní prevence a bezpečná zóna dva metry ze všech stran. POKUD to sami udrží i vůči rodinným příslušníkům, tak je to v pořádku. Ale s malým vnoučetem se to dodržuje velmi těžko.
Přijímání opatření v Česku bylo v mnoha ohledech zrychleném tým, co se děje v Itálii. Jak si rozšíření právě tam vysvětlit? Podcenila země něco, nebe Měla spíš smůlu?
Itálie Měla smůlu, která vedle k celé řadě dalších událostí, ty by asi jinak nevznikly.
První problém byl, že zřejmě Měla nějakou obchodní komunikaci s Čínou a že došlo k nemalému počtu importovaných případů.
Zjev to byli Především lidé mladší, zdraví. Nákaza se Itálii nějakou dobu šíří, aniž by o tom věděli. Druhá náhoda je, že se vývoj spojil se sezonou respiračních nákaz.
Bohužel se ale virus dostal i do populace velmi starých seniorů s průměrného věkem nad osmdesátá let. Především sever Itálie je starší než zbytek průměr italské populace, takže se tam Skuteč virus dostal do zranitelné komunity. Výsledkem je tak velké množství mrtvých.
U části nemocných se vyskytují Těžké Potíže - co si pod tým představit?
Když Mluvíme o těžce nemocné, tak to zpravidla znamená, že má oboustranný zápal plic. Přes plíce postižené zánětem není kyslík schopen proj do krve, není schopen naváží hemoglobin, a tým pádem dochází k poklesu saturace kyslíkem a k hypooxigenaci tkaním, buněk a orgánu. Na rentgenu má oboustranný zápal plic vzhled takového Mléčná skla. To je plicní tkáň zasazen Koronavirové zánětem.