K tomuto cviku vám stačí pouhá židle či stolička a můžete dát sbohem bolestem zad v bederní části.

0
(0)

Dalibor , 13. 10. 2020

Bolest vás může zasáhnout náhle ve chvíli, kdy přemáháte své síly nebo vás potrápit dlouhodobě. Než se dostanete k lékaři nebo na případnou rehabilitaci, může to zabrat dlouhý čas, proto neváhejte a vyzkoušejte pár triků, které vám od bolesti pomohou.

Uvolněte zádové svaly

Připravte si podložku na sezení a pohodlně se usaďte. Nohy dejte přibližně pět až deset centimetrů od sebe. Pod kolena si vsuňte srolovaný větší ručník, a nakonec se ohněte ke kolenům. Nepřemáhejte se a provádějte pohyb tak, aby vám to bylo příjemné. Setrvejte v této poloze několik minut a uvidíte, že se vám uleví.

Zapojte velký bederní sval

Lehněte si na podložku a nohy volně natáhněte. Pod hýždě vložte srolovaný ručník nebo jinou měkkou podložku, například polštář. Uvolněte se a v pozici setrvejte několik minut.

Cvičení a protahování

Posaďte se na podložku a natáhněte pravou nohu před sebe. Levou nohu ohněte v koleni a položte na zem. Levou rukou poté zatáhněte za koleno a držte v této pozici několik sekund. Následně se uvolněte.

Druhý typ cvičení se provádí v leže. Položte se na záda a ohněte nohy v kolenou. Poté je zvedněte, asi patnáct centimetrů nad zem. V poloze vydržte několik sekund, a poté nohy vraťte opatrně zpět.

Do třetice vám může pomoci jednoduchý trik s přitahováním nohy. Lehněte si na záda a ohněte jedno koleno. Poté jej uchopte oběma rukama a přitáhněte si ho co nejblíže k hrudi.

Nezapomeňte vyzkoušet také závěrečný cvik, kdy se posadíte na podložku a narovnáte nohy. Rukama se natáhněte co nejblíže k prstům na nohou. Nepřehánějte to, ať si nenatáhnete sval a pomalu opakujte přibližně desetkrát za sebou.

Protahování hýždí

Opět budete potřebovat podložku. Posaďte se na ni a ohněte kolena. Pak nohy zdvihněte tak, abyste měli kolena před obličejem. Přitáhněte si je blíž k sobě a chvíli v poloze setrvejte.

Akupresurní body

Jedná se o takové body v těle, které jsou spojeny s určitými částmi těla. Jemný tlak a masáž těchto bodů vyvolává uvolnění propojené části těla. Po několika masážích se vám tak může opravdu příjemně ulevit. Stiskněte si oblast zad po obou stranách páteře, a to v místech, kde se nacházejí vaše ledviny. Opakujte tento postup několikrát. Mačkejte pouze tak, aby vám to bylo příjemné a necítili jste bolest.

Stimulovat můžete také horní část ucha, a to krouživými pohyby prstů. Právě tato část těla výrazně souvisí se zdravím zad. Takový postup propaguje především čínská medicína, která radí se mu věnovat dlouhodobě, a to i pro uzdravení dalších částí těla. Při masáži použijte levandulový olej, smíchaný s kapkou kokosového. Stejnou směsí si můžete také masírovat záda.

Sedněte si na tenisový míček

K protažení budete opravdu potřebovat tenisový míček. Sedněte si na něj a pohybujte se sem a tam, dokud nenajdete zdroj bolesti. Až místo najdete, ohněte koleno na bolestivé straně těla a kotník přiložte na koleno druhé nohy. K udržení rovnováhy si pomáhejte rukama. V poloze zůstaňte několik vteřin a pak opakujte. Hýždě si díky této technice dokonale protáhnete.

Cvičení jógy

Jóga je známá pro svou schopnost uvolnit tělo. Zkusit můžete polohu dítěte, kdy si sednete na paty, čelo položíte na zem a rukama se vytáhnete co nejvíce dopředu.

Ideální je také kočičí hřbet, který si možná mnozí z vás pamatují z lekcí tělocviku na základní škole nebo ve školce. Zaujměte polohu na všech čtyřech a poté záda nejprve nahrbte, a následně prohněte. Nepřemáhejte se a dělejte jen to, co vám vaše páteř dovolí. Nezapomeňte si vždy na jógu připravit pohodlnou podložku, ať neškodíte svým kolenům.