Důvody proč si člověk kouše nehty. Proč tomu tak je? Podložená vědecká studie

0
(0)

Dalibor , 28. 09. 2022

Kousání nehtů je opravdu hodně rozšířený zlozvyk. Když vidíme, že si někdo kouše nehty, tak předpokládáme, že to je kvůli stresu. Jedná se však pouze o předpoklady a ty se docela často mýlí.

Věda ukázala, že více než o stres jde o rys osobnosti, který lidé, kteří si nehty kousají, nosí v sobě.

O jaký rys tedy jde?

V některých případech může být kousání nehtů nebezpečné pro naše zdraví. Můžeme si totiž způsobit menší ranky, které zůstávají otevřené a neléčené. Do této ranky se může dostat infekce, který se může rozšířit do celého těla a v opravdu výjimečných případech způsobit i smrt.

Častější je ovšem odsouzení společností, neboť kousání nehtů je brané jako společensky nepřijatelné chování. Někteří lidé si nehty kousají i na veřejnosti, ačkoliv si to třeba vůbec neuvědomují.

Studie

Zajímavé studie zjistily, že 20 až 30% populace si kouše nehty. Ve většině případů se jedná o ženy! Tento zlozvyk, který se jeví jako projev úzkosti, může mít pro ženy následek v podobě snížení sebevědomí, což ve výsledku způsobí úzkost ještě větší.

Známý zlozvyk

Tento zlozvyk jde ovšem jen těžce zastavit. Vědci zjistili, že samotné kousání nehtů působí pro lidi jako uklidňující účinek pro nervovou soustavu.

Ačkoliv se důvod kousání nehtů může lišit, má toto chování hodně společných rysů. Někdy to je v rodině (rodiče, starší sourozenci), od kterých jsme to okoukali. Kousání nehtů však můžete zdědit i geneticky.

Kousání nehtů odhaluje snahu dané osoby být perfektní. Tato studie byla zveřejněna v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimenta. Psychiatry v ní bylo zjištěno, že kousání nehtů je ukazatelem toho, že jde o perfekcionistu. Člověk si začne kousat nehty v době, kdy se cítí frustrovaný kvůli svým nedokonalostem.

Takže když uvidíte někoho, kdo si kouše nehty, tak se člověk může cítit nedokonalý. Třeba proto, že se má problémy s manželem či manželkou, kvůli neúspěchu v práci a tak podobně. Když člověk nesplní svoje cíle, tak se to může obrátit v tento ošklivý zlozvyk.

Perfekcionisté tedy začnou panikařit, když jim nejdou věci tak, jak by chtěli. Začnou se cítit frustrovaně a proto přijde na řadu tento zlozvyk, který je uklidní.

Autor studie

Autor studie, doktor Kieron O’Connor, napsal: “Věřím, že jedinci, kteří trpí tímto chováním, mohou být perfekcionističtí, což znamená, že se nejsou schopni uvolnit a plnit své úkoly v normálním tempu. Jsou tedy náchylnější k frustraci, jsou netrpěliví a hlavně nespokojení, když nedosahují svých vytyčených cílů.”