Obsah článku
Plošné testování se mělo rozjet už v pondělí, kvůli problémům s druhy jednotlivých testů ale začne až ve středu. Výsledkem mají být jasná data o tom, kolik procent české populace už prodělalo koronavirus.
Teprve teď se ukáže, kolik nakažených koronavirem ve skutečnosti v Česku je.
Plošně testovat se bude v Praze, na jižní Moravě, Litovelsku a Litoměřicku. Vzorek populace činí 28 tisíc lidí, kterým lékaři provedou testy.
Studie se měla původně rozjet v pondělí, nakonec se tak stane ve středu. Další podrobnosti zveřejní vláda v úterý.
„Chceme studii představit v úterý na tiskové konferenci, poté by měla být spuštěna od středy,“ řekl ministr.
Třikrát víc nakažených
Předpokládáno, že počet nakažených bude třikrát vyšší oproti dosavadním číslům. Podle těch je v Česku přes 6650 infikovaných.
„Ukáže-li testovaný vzorek výrazně větší promořenost virem, epidemie by mohla skončit do dvou měsíců“.
Výběr testovaných by měl odpovídat tvorbě klasického reprezentativního vzorku. Mělo by jít o lidi různého pohlaví, věku a vzdělání.



