Teď v zimě nejsem nemohla kvůli oteklým nohám s dětmi chodit na procházku. Toto mi ale konečně pomohlo.

0
(0)

Dalibor , 13. 01. 2021

Pokud jsou vaše nohy oteklé a otoky navíc provázejí bolesti, neměli byste svůj zdravotní stav podceňovat a měli byste vyhledat lékaře. Tyto příznaky mohou mít totiž různé důvody a nelze předem vyloučit ani například změny v hladině hormonů, záněty, poškození kosterního systému, křečové žíly nebo infekce.

Metody svépomoci

Dobrou zprávou však je, že kromě léčiv, která vám předepíše lékař, si můžete účinně pomoct také, a to zejména

  • domácí hojivou mastí
  • vhodnou pozicí k uvolnění nohou, a
  • obklady ze zelných listů.

Domácí hojivá mast

Tato mast má široké využití, pomáhá nejen při bolestivých otocích, ale také například při ekzémech, křečových žilách, hematomech a vředech na pokožce. Působí do hloubky a má pozitivní účinek také na kosti, klouby a svaly.

K přípravě masti vám stačí listy jitrocele, půl kilogramu včelího vosku a půl kilogramu vepřového sádla. Listy jitrocele nasekejte najemno a přidejte je do rozpuštěného tuku. Troubu předehřejte na 60 °C a směs v troubě ponechejte po dobu 4 hodin. Poté mast nechejte do dalšího dne při pokojové teplotě, kdy do ní přidejte včelí vosk a rozpusťte ho na mírném plameni. Mast dobře promíchejte, přelijte do vhodných nádobek, například od krémů, a uložte do chladna.

Vhodná pozice k uvolnění nohou

Po jakékoliv fyzické námaze, k níž se počítá například i dlouhodobé stání, je potřeba nohy dobře prokrvit. Toho nejlépe docílíte tak, že si lehnete na záda a nohy si ideálně v pravém úhlu opřete natažené o zeď nebo jinou vhodnou opěrku. V této pozici byste měli setrvat alespoň 20 minut. Pokud nemáte možnost nohy opřít v takovém úhlu, alespoň je podložte například několika polštáři.

Obklady ze zelných listů

Jen málo se ví, že již mnohem dříve se zelné listy používaly k hojivým obkladům. Je to dáno především tím, že obsahují účinné protizánětlivé látky. Vezměte si čerstvý zelný list, rozmačkejte ho, aby se uvolnila šťáva a list přiložte na postižené místo. Překryjte ho folií a následně zabalte do ručníku. Obklad byste měli nechat působit po dobu 20 minut.