Roky mě trápí nemoc jménem DNA. Poradíme vám jak s ní zatočit a zmírnit bolesti.

0
(0)

Dalibor , 15. 12. 2020

Říkalo se jí nemoc králů. A něco na tom je. Její příčinou je totiž přílišná konzumace masa, uzenin, vnitřností, nadměrné pití alkoholu. V dnešní době i stres, a další potraviny, které v sobě obsahují konzervanty, a jiné přísady. Dnu způsobuje kyselina močová, kterou tělo nedokáže vylučovat, a ona se usazuje v těle. Nejčastěji v kloubech v podobě krystalků této kyseliny. Ty způsobují prudkou bolest, protože dráždí chrupavku a způsobují její otěr. Tím se kloub zanítí, a vše se zhoršuje. Klouby otékají, jsou zarudlé, a hlavně bolí. Nejvíce postižené bývají klouby u prstů na nohou, konkrétně u palce, dále kotníky, kolena. Kdo jednou zažil, ví, o čem mluvím. Přitom v dnešní době medicína umí pomoci. Ovšem aby byla léčba úspěšná, je třeba provést vyšetření ledvin, udělat rozbor krve, a postižený musí začít držet dietu, ze které jsou vyloučené maso, vnitřnosti, uzeniny, alkohol, a také sůl.

Akutní a chronická dna

U akutní fáze dojde k prudkému nástupu nemoci třeba po konzumaci jednoho nevhodného jídla, nebo po návštěvě restaurace, kde vypijete pár piv. Dochází k otoku kloubu, jeho zarudnutí, a jakýkoliv pohyb je bolestivý. Pokud vás postihne dna poprvé, nebudete vědět co to je, ale lékař ano. Kromě prášků na bolest a na pomoc s vylučováním kyseliny z těla, může předepsat i léky proti zánětu, a určitě provede i vyšetření moči a krve. Naproti tomu chronické stádium nastane, když neléčíte akutní fázi. Potom se vám v kloubech vytvoří bouličky stejně jako pod kůží, a léčba je pak velmi zdlouhavá a obtížná. Nevyplatí se proto akutní fázi podcenit.

Příčiny dny

Příčinami dny není jen nadměrná konzumace masa, vnitřností, uzenin, ale může se jednat i o neschopnost těla vylučovat nadbytek kyseliny močové. To je způsobeno špatnou funkcí ledvin, jste dehydratovaní, vypili jste příliš mnoho alkoholu, nebo sladkých limonád, příliš solíte, nebo jste hladoví. Dále to může být porucha krve, nebo metabolismu. Třeba špatná funkce štítné žlázy. Nebo je příčinou i užívání některých léků. Nejvíce postižení bývají muži ve věku mezi 40 – 50 let, ženy po menopauze. Dále pokud někdo v rodině dnou trpěl, nebo i některé druhy diet, při kterých konzumujete příliš mnoho živočišných bílkovin, a ty obsahují purin.

Lékařské vyšetření a léčba

Bolest vás obvykle přinutí lékaře navštívit, a ten, když zjistí, čím jste onemocněli, by měl provést základní vyšetření. To značí zjištění obsahu kyseliny močové v krvi, funkci ledvin, štítné žlázy, popř. zda netrpíte diabetem, a zda není příčinou porucha krve, či metabolismu. Na základě výsledků vám předepíše medikaci. Obvykle je to lék na snížení množství kyseliny v krvi, jako je Probenecid, potom ke snížení bolesti kloubů Kolchicipin, a další, v závislosti na tom, jak moc vás dna zasáhla. Současně s tím vám naordinuje dietu. To znamená vynechat nebo výrazně omezit maso, uzeniny, vnitřnosti, méně solit, omezit alkohol.

Naopak vám doporučí obohatit jídelníček o ovoce, zeleninu, a zvýšení příjmu tekutin v podobě čisté vody. Bílkoviny rostlinné jako je čočka, fazole, hrách. Dále celozrnné pečivo, na místo bílého, vynechat slazené nápoje. Někdy jsou na místě i nesteroidní analgetika a kortikosteroidy, které tlumí zánět a snižují otoky. Ty se nedoporučuje užívat dlouho. Pokud máte v pořádku ledviny, po podání léků se vám rychle uleví, ale trvalé vyléčení je dlouhodobý proces. Navíc se může stát, že pokud sníte ve větším množství nějakou nevhodnou potravinu, záchvat se vrátí.

Existují i alternativní druhy léčby

Alternativní druhy léčby jsou navržené tak, aby zabránily projevům dny a snížily bolest. Postupů je více, ale žádný není podložený takovým množstvím studií, aby některý z nich měl zásadní vliv na vyléčení. Nicméně řada lidí tuto metodu léčby podstoupila, a vyléčili se. Je však vhodné se nejdříve poradit se svým lékařem. Nevhodným způsobem léčby se můžete ještě více ublížit. Léčbu lze provádět pomocí bylinek, a dalších doplňků stravy, nebo i stravou přímo. Vhodné jsou lesní plody, jako maliny, ostružiny, borůvky, dále zvýšená dávka vitamínu C. Všechny obsahují antioxidanty, které podporují uzdravení. Kromě toho jsou vhodné i třešně. Pak je to bromelian, kurkuma, které účinně potlačují zánět, tím pádem i otoky.

Můžete vyzkoušet bylinkové čaje, ale je lepší si je zakoupit, než si je sami míchat. Dobrých bylinkářů je i u nás dost. Kupodivu jedním z nejlepších prostředků je bobkový list. Stačí navážit 5 gramů listu, vařit ho 5 minut v půl litru vody, a po lžíčkách!! odvar teplý popíjet. Hrníček máte skoro na celý den. Takto se užívá 3 dny po sobě. Po týdnu se opakuje, a pak ještě jednou. V této době se doporučuje vynechat maso, bílou mouku, cukr, alkohol, a tučné mléčné výrobky. Látky obsažené v listu rozpouští kyselinu močovou, čistí ledviny, a odvádějí toxiny ven z těla. Někdo však chuť odvaru nesnese, ale dietní opatření mu také pomohou. Na bolavá místa můžete zkusit teplé a studené zábaly, a kdo se nebojí, lze aplikovat i akupunkturu. Posledně jmenované druhy léčby pomáhají hlavně s potlačením zánětu a snížením bolesti.