Dietní strava na hubnutí? Obezitu nevyléčí, způsobí ji

0
(0)

Jan , 13. 04. 2020

Konzumování dietní stravy dětmi, namísto kaloricky plnohodnotné verze, může vést k přejídání a obezitě později když vyrostou, tvrdí zpráva z kanadské studie provedené Univerzitou v Albertě.

Ve studii byly mladé myši krmeny buď řádnou potravou nebo nízkokalorickými náhradami.

Výsledek byl zajímavý

Nízkokalorická verze vedla myši k přejídání se bez ohledu na to, zda měli genetické predispozice pro štíhlost nebo obezitu.

Hlavní výzkumník, profesor David Pierce uvádí

Na základě výsledků našeho výzkumu jsme dospěli k tomu, že pro děti je lepší plnohodnotná vyvážená strava s dostatkem kalorií pro jejich denní aktivity, jako nízkokalorická jídla a pokrmy.

Obezita je hlavním rizikovým faktorem i pro rozvoj diabetu 2. typu a kardiovaskulárních chorob.

Proto se ujistěte, že vaše děti jedí správnou stravu hned od začátku. Je to důležité pro jejich budoucí dlouhodobé zdraví.

Proč je dietní strava špatná?

Přestože mnozí považují nízkokalorickou stravu za nástroj na zpomalení stárnutí a prodloužení života, to v žádném případě neplatí u dietních a nízkokalorických obdobách potravin.

A už vůbec to není vhodná volba pro vyvíjející se děti. Průmyslové zpracované a balené dietní potraviny, které se prodávají jako "zdravější alternativa", jsou všeličím možným, jen ne zdravějším.

Věřím tomu, že zde existuje velké nepochopení nízkokalorických diet, které v mnoha případech způsobují více škody než užitku.

Je zde také podezření na to, že většina studii podporujících nízkokalorické diety, jako prostředek k delšímu životu, obsahují vážně interpretační chyby. Důvodem, proč tyto diety dočasně fungují je to, že normalizují hladiny inzulínu a leptinu a udržují je na nízké úrovni.

Hladiny se tedy mohou prostřednictvím těchto diet držet dole, ale pro mnohé lidi to způsobuje více špatného než dobrého. Jde o to, že si člověk sám sobě odpírá potřebnou výživu.

Pokud se správně stravujete podle toho, jaký jste nutriční typ, je možné normalizovat hladiny inzulínu i bez uvedených diet.  Budete se cítit plno a uspokojivě a ne neustále hladový (á).

Už jen to samo o sobě stačí k prodloužení délky života!

Přídavné látky, na které si dávejte velký pozor. Ale zpět k nízkokalorickým dietním potravinám.

Na to, aby měly tyto potraviny alespoň nějakou chuť, přidávají se do nich několik umělé zesilovače chutí a náhražky cukru. Jde například o glutamát sodný (MSG) nebo aspartam. Obě z nich jsou neskutečně škodlivé pro lidské zdraví.

Aspartam a MSG působí jako vodiče nervových vzruchů v mozku prostřednictvím přenosu informací z jednoho neuronu na druhý.

Příliš mnoho jednoho nebo druhého v mozku usmrcuje neurony tím, že do buněk vpouští velké množství vápníku.

Takový přebytek vytvoří nadměrné množství volných radikálů, no a to v konečném důsledku buňky zabíjí. Usmrcování nervových buněk je důvodem, proč se o aspartátu a Glutamate sodném mluví jako o Excite-toxinech.

Oni "vybudí" buňku, respektive prestimulujú ji až k její smrti

Bohužel, velké množství výrobců skrývá fakt, že jejich produkty obsahují glutamát sodný, což může spotřebiteli ztížit se jim vyhnout.

Namísto pravého názvu používají například tyto výrazy:

  • želatina
  • hydralizovaný rostlinný protein
  • extrakt z kvasnic (droždí)
  • sladový ječmen
  • rýžový sirup nebo sirup z hnědé rýže

Co se týče aspartamu (E951), ale i sukralózy (E955) - další nebezpečné sladidlo, tak ty jsou součástí snad ještě většího množství potravin. V mnoha byste to dokonce vůbec nečekali.

Zde jsou příklady výrobků, kam se přidávají nejčastěji:

  • tzv. light nápoje a potraviny
  • i běžné nápoje a džusy (mnohé sladí směsí cukru a umělých sladidel)
  • žvýkačky, bonbóny, lízátka a jiné "cukrovinky", protože ty už cukr dávno neviděli
  • jogurty (ano, i tam jejich dnes dávají)
  • léky, dokonce mnohé vitaminové doplňky
  • ovocné čaje

Vyjmenovat všechny potraviny by bylo nad rámec tohoto článku. A nové přibývají, dalo by se říci na denní bázi.

Proto důrazně doporučujeme číst složení všech potravin, které dětem kupujete. A nejen jim, vyhýbat umělým sladidlům byste se měli i vy, dospělí!

Mýtus nízkokalorických výrobků a hubnutí

Další důležitou věcí, kterou je třeba vědět je, že nízkokalorické výrobky, jako například dietní nealkoholické nápoje, nepomáhají k zhubnutí.

Toto je úplný mýtus

Ve skutečnosti, už téměř před desetiletím různé studie naznačovaly, že umělá sladidla vedou k následujícím projevům:

  • stimulují chuť k jídlu
  • zvyšují touhu po sacharidech
  • podporují ukládání tuků a přibývání na váze

Již v roce 1986 Americká nadace pro rakovinu (ACS) zdokumentovala skutečnost, že lidé konzumující umělá sladidla přibírali na váze více než ti, kteří se jim vyhýbali.

Bez ohledu na to, zda se snažíte zhubnout nebo udržet si váhu, používání umělých sladidel jako například aspartamu, nemá výraznější vliv na kontrolu váhy.

Těch pár ušetřených kalorií při vypití dietního nápoje nebude znamenat výraznější rozdíl, pokud stále potřebujete ukojit svůj hlad a následně zkonzumuje pár sušenek.

Zdravé řešení pro život

Je chvályhodné, že začínáme zaznamenávat více vědeckých doporučení k navrácení se k vyvážené stravě a cvičením.

Toto je tou pravou dlouhodobou cestou. Bohužel, někteří lékaři a pediatři stále doporučují dietní stravu a nápoje pro děti s nadváhou jako akceptovatelnou náhradu běžné stravy.

Snad jim to neuvěříte!

Vaše dítě potřebuje ideálně čistou vodu, aby jejich moč byla světle žluté barvy (v případě pokud je tmavě žlutá, tak nepijí dost vody).

Limonády, slazené džusy a mléko se do tohoto požadavku nepočítají.

V podstatě, je velmi smutné se dočíst, že největším zdrojem vitaminů a minerálů ve stravě pro děti pochází z džusů a pasterizovaného mléka. Tomu by se děti pro dosažení optimálního zdraví měli raději vyhýbat.

Dejte sobě i svým dětem dar do života znovu a znovu tím, že jejich usměrníte na jejich cestě k doživotnímu zdraví těmito doporučeními:

  • Zjistěte si jaký jste nutriční typ a následně podle toho připravujte svůj jídelníček
  • Povzbuzujte sebe i děti ke cvičení alespoň 30 minut denně - nejlépe prostřednictvím rodinných aktivit jako cyklistika, turistika nebo sport
  • Vypněte televizor - nejen pro povzbuzení k fyzickým aktivitám, ale i kvůli zamezení sledování reklamy na různé nezdravé potraviny
  • Zaměňte limonády a jiné slazené (či dietní) nápoje za vodu ochucenou čerstvě vymačkanou citronovou šťávou - každá vypitý limonáda za den zvyšuje riziko obezity vašemu dítěti (i vám) o 60%!