Na chatě jsme měli zašlou záchodovou mísu. Pak ji ale maminka tímto způsobem vyčistila a je jak nová.

0
(0)

Dalibor , 28. 05. 2021

Většina komerčně dostupných dezinfekčních prostředků obsahuje celou řadu zdraví škodlivých chemikálií. Tyto složky jsou hrozbou nejen pro člověka, ale také pro přírodu, protože ke kontaminaci půdy a vody dochází skrze odpadní potrubí a prosakem z kanalizace do okolního prostředí. Jak ale vyčistit odolné skvrny a odstranit bakterie a viry z povrchů? Jednoduše si vyrobte z levných a dostupných ingrediencí vlastní dezinfekční prostředek, nadto si jej můžete navonět podle sebe!

Ingredience

Co budete na přípravu vlastního dezinfekčního prostředku, který vyčistí i osvěží kuchyňské nebo koupelnové plochy, potřebovat? Připravte si:

  • 160 g jedlé sody,
  • 60 ml citronové šťávy,
  • 500 ml jablečného octa,
  • 100 ml kysličníku (3 %),
  • 15-20 kapek oblíbeného éterického oleje.

Jak připravit dezinfekční prostředek?

Připravte si dostatečně velkou skleněnou nádobu, do které nalijte veškeré přísady. Při jejich míchání může dojít k chemické reakci, nebojte se, po chvíli se tekutina zklidní. Roztok je připravený k použití. Lze jej přelít do láhve s rozprašovačem a postříkat dlaždice nebo povrchy, které potřebujete vyčistit. Jablečný ocet umožňuje odstranění také vodního kamene, obsažený kysličník si hravě poradí se skvrnami od rzi.

Jedlá soda s octem

Dalšími skvělými pomocníky pro úklid v domácnosti jsou jedlá soda a obyčejný lihový ocet. Jedlá soda má antibakteriální účinky, navíc umí pohlcovat pachy. Hodí se na čištění veškerých povrchů v domácnosti, velmi dobře se uplatní při čištění mastných hrnců, dřezu nebo ucpaného odpadu. Obdobně ocet má antibakteriální účinky, rozpouští tuky a mastnotu, odstraňuje vodní kámen. V kombinaci s jedlou sodou je vynikající pro čištění spár mezi dlaždicemi v koupelně nebo na toaletě. Při přidání vylouhovaných citronových slupek nebo citronové šťávy dochází k umocnění účinků a při úklidu se rozline příjemná citrusová vůně.