Dezinfekční gel už asi nekoupíte. Vyrobíte si ho ale ze tří surovin, deset minut a je hotovo!

0
(0)

Dalibor , 17. 03. 2020

Na vstupech do lékáren visí cedule s nápisy o tom, že roušky ani dezinfekční gely nejsou. Drogerie a obchody hlásí vyprodáno. Pokud jste si nestihli nakoupit dezinfekci do zásoby, není nic jednoduššího, než si ji vyrobit ze tří surovin.

 

Návod vydala Světová zdravotnická organizace


Dezinfekční gely, které hubí viry a bakterie byly ještě donedávna součástí každé lékárny nebo drogerie. Bohužel panika související s novým typem koronaviry způsobila, že police, kde původně dezinfekční gely ležely, jsou beznadějně prázdné. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala návod, jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma.

Lékárny nabídnou vlastní dezinfekci


K výrobě gelu stačí pouze tři základní ingredience, které byste měli stále bezpečně sehnat ve všech lékárnách a drogeriích. Podle posledních informací navíc některé lékárny začnou gely samy vyrábět. Pomohou tak vykrýt poptávka, která v posledních dnech nepříjemně zaskočila prodejce a ti nestačily nové zboží naskladnit.

 

3 suroviny, které seženete v drogerii nebo lékárně


Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou láhev, glycerin (známý také jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3% a litr čistého alkoholu (ideálně 96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a převařenou vodu.

 

 

Do litrové láhve s ryskou nalijte 830 mililitrů alkoholu, ke kterému stříkačkou přidáte 42 mililitrů peroxidu vodíku. Směs důkladně promíchejte a po promíchání přidejte novou nebo převařenou stříkačkou 15 mililitrů glycerolu. Opět vás bude čekat promíchání vzniklé směsi. Pak už jen stačí dezinfekci doplnit převařenou vodu do jednoho litru. Po promíchání nechte tři dny odstát v tmavé místnosti.

Existují i ​​další alternativy


Pokud vám přijde výš uvedená varianta dezinfekčního gelu příliš tekutá, stačí k němu přimíchat gel z aloe vera. Ten stoprocentní seženete ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, v některých lékárnách nebo drogeriích. Pro lepší vůni gelu přidejte pár kapek esenciálního oleje. Antibakteriální účinky má například ten hřebíčkový, levandulový, tymiánový nebo tea tree.

Jak si správně dezinfikovat ruce?


Pamatujte na to, že ať už zvolíte kupovaný nebo vlastnoručně vyrobený dezinfekční gel, ruce byste jím měli dezinfikovat alespoň po dobu třiceti sekund. Pokud to situace umožňuje, dezinfikovány ruky neoplachujte ani neotírejte do kapesníku. V případě klasického mytí rukou mýdlem si pak osvojte správnou techniku ​​a ruce po umytí utírejte do jednorázových papírových utěrek. Naopak se vyhněte běžným vysoušečům (fukarům). Při delším použití vysoušeče byste si na ně totiž opětovně nanesli nebezpečné bakterie.