Balasana, pozice plodu: Dělejte tyto cviky před spaním, okamžitě pocítíte změnu.

0
(0)

Dalibor , 29. 07. 2020

Co kdybychom vám řekli, že stačí věnovat pět až deset minut vašeho času něčemu, co naprosto změní to, jak se cítíte. Vyzkoušejte série následujících cviků a sami uvidíte. Pokud máte problémy se spánkem tak věřte, že nejste jediní. Spousta lidí stráví hodiny a hodiny převalováním se v posteli, než se jim podaří usnout. Problémy se spánkem způsobují únavu během dne. Přemíra kávy a sladkého váš problém nevyřeší. Tyto jednoduché cviky z jógy ale mohou!

Sami uvidíte, že nejde o nic těžkého. I když jste jógu nikdy necvičili a nepočítáte se mezi flexibilní či fyzicky zdatné jedince, zvládnete tyto pozice bez problémů. Stále více vědeckých studií potvrzuje zdravotní benefity jógy, tak proč toho nevyužít? A jaké pozice si s námi vyzkoušíte?

  • balasana
  • supta baddha konasana
  • supta matsyendrasana

Jména pozic mohou znít děsivě, ale nic se nebojte. Nebude to bolet, naopak. Bude to pro vás velmi příjemné. Napoprvé v pozici nezůstávejte příliš dlouho. Jedna minuta bude stačit. Později, jak si vaše tělo bude zvykat, můžete interval prodloužit na pět i více minut.

Balasana, pozice plodu

Pokud máte problémy s koleny, raději tento cvik vynechte. Jinak je ale vhodný naprosto pro každého. Uvolní váš nervový systém, záda, ramena a břišní svalstvo. Posaďte se na paty. Pokud se hýžděmi nedotýkáte pat, na několikrát přeložte deku a položte ji na ně. Narovnejte paže před sebe a uvolněte se. Nastavte si budík, abyste věděli, kdy se z pozice vrátit. Ujistěte se, že dýcháte zhluboka.

Supta baddha konasana, motýlí pozice

Tato pozice se takto jmenuje zaslouženě. Lehněte si na záda, roztáhněte paže do stran, zvedněte kolena a dejte chodidla a kolena k sobě. Pomalu roztahujte nohy a pokládejte kolena zemi, každé na jinou stranu. Většina lidí v této pozici ležet nedokáže. Kolena většinou zůstanou několik centimetrů nad zemí. Abyste se v pozici vydrželi, dejte si pod kolena srolovanou deku či polštářek. Lopatky by vám měly zůstat na zemi, nezvedejte je. Dýchejte zhluboka do plic a spodních břišních svalů.

Supta Matsyendrasana, protáčení páteře

Lehněte si na záda, zvedněte kolena, držte je u sebe a poté obě nechte společně klesat na jednu stranu. Můžete si pomoci tak, že si levé stehno přidržíte pravou rukou. Ve stejnou chvíli natáhněte levou ruku na zemi směrem vlevo a do stejné strany vytočte i hlavu. Je nutné, abyste uvolnili obě ramena a v pozici se snažili relaxovat. Nezapomeňte dýchat! V pozici zůstaňte minutu a poté opakujte na druhé straně.

Na závěr si lehněte na záda, chytněte se za kolena a jemně se pohupujte ze strany na stranu. Provádějte ho na podložce či koberci, ne na tvrdé podlaze. Poté se natáhněte na zemi a uvolněte ruce i nohy. Tento cvik vám pomůže promasírovat záda a zbaví vás bolestí v kříži.