Dlouhé usínání, převalování se v posteli, časté buzení během noci, nepříjemné vstávání do nového dne – tyto problémy nejsou v dnešní době výjimečné. Naše životy provází spousta stresu, práce, přemíra různých povinností nebo třeba složité vztahy, které nám nedají spát.
Dopřát si klidný a kvalitní spánek je čím dál složitější
Odborníci doporučují spát alespoň 8 hodin denně, což je ale samozřejmě individuální. Někomu stačí spát 5 hodin, někdo jich potřebuje 10. Ať tak či tak, dopřát si dostatek času pro spánek je někdy, vzhledem k povinnostem, složité.
Bolavá záda - objímací polštář a další triky
Jednou z nejdůležitějších věcí pro dobrý spánek je kvalitní matrace a polštář. Na těchto věcech byste rozhodně neměli šetřit. Při bolestech krční páteře zvolte takzvaný šíjový polštář. Pokud vás bolí v ramenou, i přesto, že máte kvalitní polštář, vyšetřete si jeden polštářek navíc – na muchlání. Objímání polštáře dostane vaše ramena do správné polohy. Za pár dní poznáte rozdíl.
Při bolestech zad se také doporučuje spát na břiše, což bohužel nemusí být každému příjemné. Využijte další, pokud možno kvalitní, polštář navíc – pokud spíte na zádech, dejte si polštář pod nohy/pod kolena. Když spíte na boku, vložte si polštář mezi kolena.
Před spaním žádné bílé světlo
Spánkový hormon melatonin tělo vytváří, jakmile přijde tma. Televize, počítač, mobil a svícení bílým světlem vaše tělo mate. Organismus předpokládá, že je stále den, proto netvoří dostatek spánkového hormonu a vy ne a ne usnout. Tímto problémem se už zabývá mnoho vědců a na trhu je k dostání několik vychytávek – lampičky s nočním režimem, svítící modře nebo červeně, brýle s červeným filtrem, na novějších mobilních telefonech už najdete funkci červeného podsvícení vhodného na večer.
Na co dalšího se zaměřit?
Ve večerních hodinách byste se měli vyvarovat kofeinu i sportu. Vhodná je naopak meditace a jóga. Existují také velmi jednoduchá dechová cvičení pro lepší usínání, například metoda 4-7-8. Důležitý je pravidelný režim, proto se snažte chodit spát i vstávat v přibližně stejnou dobu, a to i o víkendu. V ložnici dostatečně větrejte a udržujte spíše nižší teplotu. Pokud trpíte na pálení žáhy, vyhněte se dráždivým jídlům k večeři.