Škoda, že na tuto starou fintu se dnes už skoro zapomnělo! Přítomnost hmyzu v domě nepotěší asi nikoho z nás. Od štípnutí komárů, přes nepříjemné bzučení kolem uší až po nepříjemné střety s pavouky. Toto vše nám může překazit domácí pohodu a pocit útulného domova, ve kterém si rádi odpočineme. Máme pro vás pár starých triků, které se vyplatí znát i dnes!
Zapalte listy šalvěje - funguje to uvnitř i venku
Málokdo ví o tom, že účinné v boji proti komárům a mouchám jsou šalvějové listy. Pokud se vám tedy rozrostla v zahradě, máte štěstí, toto je perfektní tip, jak ji využít. Stačí jen dát pár listů do nehořlavé nádoby a zapálit je. Následně se uvolní kouř, který komáři i mouchy odpudí. Funguje to i když grilujete a chcete od komárů klid. Stačí, když do rozpáleného uhlí hodíte i pár listů šalvěje.
Mimochodem vykuřování šalvějí velmi dobře znali již naše babičky - kromě toho, že se mu přisuzovaly magické vlastnosti, ve skutečnosti šlo o velmi praktickou metodu, jak se zbavit létajících potvůrek. Nezapomeňte však na maximální opatrnost. Maximálně do hodiny byste měli klid i s dobře ukrytými komáry a mouchami, které se těšily na noc ve vaší ložnici. Na vykuřování se používaly hlavně sušené listy. Kdysi se tato metoda používala i jako aromaterapie.
Na mouchy je toto perfektní!
Na velké mouchy, masařky i drobné mušky je výborný vratič obyčejný - určitě jste ho viděli, jde o plevel, která roste v příkopech, na loukách i v zahradách. Já mám odzkoušené, že na jednu místnost stačí asi 2-3 kytičky. Vratič má zvláštní vůni, pokud vám je nepříjemná, dejte kytičku jen na parapet, nebo zvenku na okno. Mouchy vůni vratiče nenávidí a zmizí od ní co nejdál. Vratič takto používám i sušený, dám ho do plátěného sáčku a pověsím do okna. Doufám, že vám to pomůže.
Domácí pasti na hmyz
Na rozdíl od těch nabízených v obchodech jsou tyto pasti ekologické, nestojí skoro nic a jsou velmi účinné.
Past vyrobená z jablečného octa
Budete potřebovat:
- jablečný ocet nebo balsamický ocet
- prostředek na mytí nádobí
- skleněnou mísu
- párátko
Do misky nalijte ocet asi 2 až 3 cm od okraje. Poté přidejte několik kapek tekutého mycího prostředku a promíchejte, aby se rozpustil. Umístěte misku do ložnice a konečně se vyspíte bez štípanců a bzučení. Hmyz v noci přitáhne octová aroma, ale z pasti se už nedostane. Hmyz se dotkne hladiny a utopí.
Případně si můžete nalít do více malých misek směs octa, citronu a levandule. Misky porozkládejte po bytě a komáři nebudou mít šanci.
100% přírodní sprej
Je to jednoduché, ekologické a levné řešení, které vás zbaví těchto nechtěných návštěvníků jednou provždy.
Budete potřebovat:
- ½ sklenice octa
- ½ poháru olivového oleje
- ½ poháru šamponu
Jak na to?
Všechny tři přísady nalijte do rozprašovače a protřepejte. Stačí, když směs jednoduše rozstříknete po bytě.
Repelent na bázi levandulového esenciálního oleje
Kápněte několik kapek levandulového esenciálního oleje na houbu a umístěte na místa, přes která se vám do bytu dostávají mouchy. Když olej přestane vonět, kápněte nový.
Přírodní repelent s citronem a hřebíčkem
Tento tip babičky se skládá z rozřezaného citronu a hřebíčku (alespoň 15 kusů do každé poloviny citrónu). Směs těchto dvou vůní je přirozeným repelentem proti komárům a mouchám. Po několika dnech bude citrónová dužina zbarvená a hnědá. Citron třeba měnit každý týden.
Další tipy proti mouchám, komárům a dalšímu hmyzu
Rostliny proti hmyzu
Některé vonné rostliny mají na hmyz silný odpuzující účinek. Jednoduše je položte na parapety a balkon, abyste tak vytvořili přirozenou bariéru proti hmyzu. Výborná je například máta, citrónová tráva, bazalka nebo vavřín (bobkový list).
Bojí se lesklých věcí
Mouchy se vyhýbají třpytivým věcem, od kterých se odráží světlo. Poslouží například staré CD, které zavěsíte na šňůrku na strop nebo na jiné místo, kde chcete mít klid od much.
Trochu alkoholu a levandule
Smíchejte 150 ml vody s lžící sušených květů levandule (případně můžete použít voňavé hřebíčky). Nechte vyluhovat 2-3 hodiny a pak rozprašte po okolí.
Vanilka a máta
Na dno mělkého menšího sklenice na zavařování vtlačte vatu a na vatu nakapejte trochu vanilkového extraktu. Na vrch pak uložte lístky čerstvé máty. Nádobu zakryjte látkou a upevněte gumičkou. Nádobu položte do prostoru a kromě silného odpuzovače much získáte i vynikající osvěžovač vzduchu.
Pelargónie
Málokdo tuší, že i pelargónie mají repelentní účinek. V oknech a na terase působí jako bariéra proti mouchám.
Další triky
Mouchy a také jiný dotěrný hmyz silně odpuzují výrazné vůně koření. Především česnek, zázvor a pikantní koření. Smíchejte česnekový prášek se zázvorovým práškem a pálivou paprikou. Tuto směs nasypte zvenku kolem oken. Přes tuto bariéru mouchy jen tak snadno neprojdou.
Nezapomínejte na prevenci
Zakrývejte a pravidelně vynášejte koše. Zeleninové a ovocné mísy raději vložte do chladničky nebo je zakryjte. Shnilé a plesnivé kusy okamžitě vyhoďte. Udržujte doma čistotu. Uvařené jídlo nenechávejte odkryté. Zavírejte dveře - ty představují jednu z největších vstupních bran, přes které se mouchy do vašeho bytu dostanou.