Nová studie: Dáváte svým dětem výprask? Pak pozor, může to mít vliv na celý jejich život.

0
(0)

Tomáš , 09. 10. 2021

Studie ukázaly překvapivý výsledek. Výprask nejen kvůli špatným známkám, ale také kvůli špatnému chování vůči rodiči nebo problému, který jste udělali u sousedů. Výprask může mít dalekosáhlejší důsledky, než jste si možná schopni uvědomit. Kvůli němu se dokonce zhoršuje prospěch ve škole, což ukázaly průzkumy. Uvedla to studie, která také potvrdila, že chování dětí se může velmi změnit a fyzicky se jich může hodně dotknout.

Ve studii zhodnotili také jiné studie ze všech zemí světa

Vědci shromáždili hned několik různých studií, které byly provedený v různých zemích po celém světě. Dozvěděli se tak výsledky například z Kanady, Řecka, Japonska nebo Turecka. Je to jen zlomek zemí, ale výsledek byl zásadní a velmi přesvědčivý. Vědci dospěli k závěru, že pravidelné výprasky mají na děti vliv nejen z fyzického hlediska, ale hlavně se může zhoršit jejich prospěch ve škole a celkově v jejich zájmové oblasti.

Negativní dopady jsou celkem logické. Dítě, které přijde ze školy domů, přizná špatnou známku a dostane na zadek, se rozhodně nemůže cítit milované. Děti mohou mít traumata, kterých se budou jen těžko zbavovat. V rodičích by přitom měli mít zastání, jistotu, že při nich budou stát, ať se děje něco špatného nebo dobrého. Většina rodičů se i dnes uchyluje k výpraskům, které ale nepomohou ani jim, ani dítěti.

Výprask rozhodně neznamená, že se dítě zlepší ve škole

Jestli si rodiče myslí, že díky výprasku si dítě uvědomí, jak se má chovat ve škole a jaké má nosit známky, jsou rozhodně na omylu. Americká pediatrická akademie uvedla, že v dospělosti se výprasky v dětství projevit agresivitou, změnami na mozku, dospělí pak mohou užívat drogy nebo mít sebevražedné myšlenky.

I dnes je bohužel výprask velmi běžnou praktikou. Rodiče si tím možná dokazují svou nadřazenost, ale děti se cítí velmi méněcenné a neschopné. Postupně, jak přibývají výprasky, ony ztrácí smysl v tom, aby se dá učili. I kdyby přinesly lepší známku, vědí, že je stejně výprask čeká a nemají motivace se snažit zlepšovat.