Použijte trošku cukru a vaše pokojové rostliny budou kvést jako nikdy před tím.

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Potravinářský cukr se vyrábí z cukrové třtiny nebo z cukrové řepy (třtinový nebo řepový cukr).  Lidé znají cukr už bezmála osm tisíc let. A věděli jste, že kostkový cukr byl vynalezen v Česku? Jestliže máte pocit, že cukr patří jen do kávy nebo do sladkého těsta, mýlíte se. Obyčejný cukr krystal nemusíte používat pouze v kuchyni. Existuje pro něj mnoho dalších překvapivých využití.

Cukrová kůra pro pokojové rostliny

Rostliny si díky svému zelenému barvivu, chlorofylu, vytváří svou potravu ve formě glukózy pomocí procesu nazývaného fotosyntéza. Pokud rostlina dobře neprospívá a nemá dost sil na fotosyntézu, strádá a má hlad. Neprospívajícím květinám můžete pomoci obyčejným cukrem. O cukru přemýšlejte, pokud vaše rostliny vadnou nebo nechtějí kvést, přestože by měly. Cukrová kůra se hodí i pro květiny, které jste manipulací poškodili, nebo pro starší kusy s nedostatkem energie. Přidejte lžičku cukru do vody na zalévání. I zdravým rostlinám můžete takto jednou za čas přilepšit. Nekvetou-li vám orchideje, zkuste jim dopřát sladkou lázeň. V jednom litru vody rozpusťte lžičku cukru. Do cukrové vody ponořte celý květináč s orchidejí na několik hodin. Poté rostlinu vytáhněte, nechte okapat a vraťte ji na místo.

Cukr krystal jako přírodní peeling

Pracovali jste v dílně nebo na zahradě a na umytí rukou nestačí obyčejné mýdlo? Místo drhnutí kartáčkem zkuste v dlaních společně s mýdlem mnout cukr. Dobře rozpouští mastnotu, a to i tu „garážovou“. Cukr jako peeling lze využít i v kosmetických procedurách. Přidejte cukr do domácí pleťové masky, například s olivovým olejem a medem. Smícháte-li cukr se skořicí a kokosovým olejem, získáte peeling sloužící jako prevence celulitidy na problematických partiích hýždí a stehen.

Léčivé vlastnosti cukru

Používat cukr jako lék může znít bláznivě, tato rada je ale ověřená našimi babičkami. Cukr může snížit podráždění v dutině ústní po spálení horkým nápojem nebo jídlem. Lžičku cukru můžete cucat i po ohnivě pálivém jídle s chilli. Cukr má antibakteriální vlastnosti, lze ho proto využít i k ošetření drobných ranek. Například po říznutí nožem ránu umyjte čistou vodou, zasypte cukrem a zalepte náplastí. Cukr pohltí i přebytečnou vlhkost a rána se bude hojit rychleji.

Cukr pohltí nechtěné pachy

Nejznámějším neutralizátorem a pohlcovačem pachů je káva. Ale jak se zbavit vůně kávy, například v kávovém mlýnku, který zamýšlíme použít na něco jiného? S tím nám může pomoci právě cukr. Pohltí také aromatické pachy koření z hmoždíře nebo kořenek.

Mravenčí genocida cukrem a boraxem

Nedaří se vám zbavit se mravenců nebo jiného otravného hmyzu? Nachystejte na něj důmyslné pasti. V pánvi pomalu zahřívejte vodu s cukrem a medem. Směs vařte za stálého míchání dokud nezhoustne. Nastříhejte si na pásky pečící papír. Pruhy pečícího papíru s provázkem namočte do připravené směsi a rozvěste je na problematických místech. Mravenci nebo mušky se na lepkavý papír přilepí a zůstanou v pasti.

Pokud chcete na mravence zaútočit ještě drsněji, sáhněte po chemikálii – boraxu. Borax je chemická látka využívaná nejčastěji jako hnojivo (ředěný borax). V domácnosti ho pak někteří lidé používají k čištění odolných skvrn, na ucpané odpady nebo k odstraňování plísní. Lze ho zakoupit v zahrádkářstvích nebo v drogeriích. V jednom hrnku teplé vody rozpusťte půl hrnku cukru a dvě lžíce boraxu. Do směsi namočte kousky vaty nebo odličovací vatové tampóny. Vatu nasáklou touto smrtící směsí nastražte do blízkosti cestiček mravenců. Ráno už potkáte jen mrtvé mravence. Mravenčí pěšáci navíc chemikálii zanesou i do mraveniště, pravděpodobně se jich tedy zbavíte nadobro.