Trápí vás v noci komáři nebo mouchy a nemůžete usnout? Zkuste tento trik a hmyz už vás nebude otravovat.

0
(0)

Dalibor , 29. 09. 2020

Málokterý hmyz dokáže být otravnější než komár. Kromě svědivých štípanců vám mohou komáři přinést i vážnou nemoc, například dengue nebo horečku Zika. Existují ale i další formy otravného hmyzu. Pokud se chcete návštěv nevítaných hostů vyvarovat, máte dvě možnosti: buďto použijete klasický repelentní přípravek, který je ale plný chemie, za kterou vám nepoděkuje vaše pleť ani životní prostřední, nebo můžete použít šetrný přírodní přípravek, který neublíží vaší pleti, a navíc vyjde na zlomek ceny. Pokud jste se rozhodli jít zdravější, přírodní cestou, pokračujte ve čtení a zjistěte, jaké rostliny se pro vaše účely nejlépe hodí.

Repelentní rostliny, které si můžete vypěstovat i doma

  • Bazalka: díky svojí výrazné vůni funguje jako odpuzovač much a komárů, navíc ji využijete i při dochucení mas a omáček.
  • Chryzantéma: Tato oblíbená okrasná květina odpuzuje šváby, blechy a štěnice.
  • Citronella: působí jako repelent, účinná je zejména proti komárům dengue.
  • Máta peprná – v zahrádce působí jako odpuzovač mravenců. Ani komáři nemají rádi její výraznou vůni.

DIY účinný domácí repelent vhodný i pro děti

Pro přípravu domácího přírodního repelentu budeme potřebovat půl litru alkoholu, dvě lžíce hřebíčku, 100 ml mandlového oleje, litrovou láhev a rozprašovač. Postup přípravy je snadný: Nalejeme alkohol do skleněné láhve a přisypeme do ní dvě lžíce hřebíčku. Necháme působit čtyři až osm dní. Je nutné obsah několikrát denně protřepat, aby se uvolnily z hřebíčku všechny esenciální látky. Po čtyřech až osmi dnech odstraníme z nálevu kusy hřebíčku a přidáme mandlový olej. Důkladně promícháme a přelijeme do rozprašovače. Nastříkejte v důkladné vrstvě na holou kůži i oděv, tento roztok můžete bez obav použít i na jemnou kůži dětí. Pro zaručenou ochranu před hmyzem opakujte aplikaci každých šest hodin.