Soused má každý rok nádherné muškáty v oknech. Dal mi tuto radu, která je opravdu k nezaplacení.

0
(0)

Dalibor , 23. 04. 2021

Muškáty jsou na pěstování velmi oblíbené. Nenáročné květiny se sytě barevnými květy nejčastěji zdobí truhlíky za oknem anebo venkovní květináče. Obvykle se jim daří téměř všude, někdy jim ale začnou žloutnout listy nebo nenasazují žádné květy. To značí, že jsme udělali chybu při pěstování, nebo že se rostlině změnily podmínky. Nic ovšem není ztraceno, muškát se dá ještě zachránit.

Rostlina reaguje na přesazení nebo změnu umístění

Spodní listy žloutnou nejčastěji po přesazení. Nejde o nic vážného, stačí zežloutlé listy odstranit a rostlině nechat čas, aby si na nové stanoviště zvykla. Zanedlouho obrazí krásně zelenými listy. Muškáty nejsou příliš tolerantní k nadměrné zálivce. Stojatá voda v podmisce a přelévání může způsobit žloutnutí a opadání listů. V takovém případě přestaňte muškát zalévat a udržujte půdu jen mírně vlhkou.

Zálivku omezte i v případě, že má muškát kolem sebe příliš vlhký vzduch. Zavlažujte ho nejlépe dešťovou nebo měkkou vodou. Nikdy k němu nepřilévejte studenou vodu z vodovodu. Studená voda nejen způsobuje žloutnutí listů, ale muškát by mohl i zcela uhynout. Že je voda příliš studená poznáte podle toho, že jsou žluté jen okraje listů.

Muškát nemá dostatek živin nebo je napadený plísní

Listy muškátu žloutnou i v případě, že rostlina nemá dostatek živin. Přihnojujte je každé dva týdny, pokud kvetou, tak i častěji. Uvidíte, že se jí brzy začne zase dařit. Květině nesvědčí ani horké suché počasí. V létě ji schovejte víc do stínu, aby se její listy nespálily. Můžete ji také přemístit na chladnější místo a častěji zavlažovat.

Pokud listy rostliny žloutnou a nenasazuje ani květy, může být na vině plísňová infekce. V případě podezření nemocnou rostlinku okamžitě oddělte od ostatních. Jen tak zabráníte šíření infekce i na další muškáty. Ať je důvod žloutnutí jakýkoliv, žluté listy vždy odstraňte, aby rostlina mohla tvořit nové. Zalévejte nejlépe ráno nebo později večer. Pak se vám odmění nádherným květenstvím a jasně zelenými listy.